Nova pravila spletne prodaje
27 naročnikov
27 naročnikov
Za vse, ki se ukvarjate s spletno trgovino - kmalu bo v veljavo stopil noveliran Zakon o varstvu potrošnikov, ki vsebuje kar nekaj sprememb, med drugim tudi pri pogodbi, sklenjeni na daljavo.
Več lahko preberete v članku: Novosti pri varstvu potrošnikov
60 odgovorov
"...bo moral potrošnika v postopku oddaje naročila opozoriti, da se slednji z oddajo naročila strinja s plačilom."
Čak mal, naročiš in potem se lahko:
-da, strinjam s plačilom
-ne, pošljite mi kar zastonj
:))
Verjetno "strinjanje" s pogoji poslovanja bi bilo dovolj? Ker iskreno še nisem nikjer (niti v tujini) videl, da se moraš ločeno strinjat z vsemi temi kacadami.
Super, da nas nekdo obvešča o zakonskih novostih iz našega spletnega področja, bi pa prosil za nasvete oziroma obrazložitev kako določene zakonske spremembe tehnično urediti. Torej, da bodo spletne trgovine v skladu z novimi direktivami in sicer za sledeče spremembe:
Prodajalec, ki prodaja preko pogodbe na daljavo (npr. spletne trgovine), bo moral potrošnika v postopku oddaje naročila opozoriti, da se slednji z oddajo naročila strinja s plačilom.
Na strani zaključka nakupa se namesti checkbox za "Strinjam se s plačilom", tako kot za pogoje poslovanja?
Potrošniku bo moral zagotoviti tudi potrdilo o sklenjeni pogodbi na trajnem nosilcu (npr. e-pošta), najpozneje pred dostavo blaga oziroma opravo storitve.
Po opravljenem nakupu oziroma naročilu se na email kupca pošlje praktično pogoje poslovanja ali je potrebna kakšna nova pogodba? Ali je morda dovolj neko obvestilo na email, da je kupec ob naročilu sprejel pogoje poslovanja (link na pogoje)?
Še vedno bo veljal 14 dnevni rok za odstop od pogodbe sklenjene na daljavo, brez obveznosti obrazložitve, pri čemer bo moral prodajalec kupcu ponuditi ustrezno izdelan obrazec za ta namen (slednje bo določeno v Pravilniku o obrazcih z informacijami v zvezi z uveljavljanjem pravice do odstopa od pogodbe, sklenjene na daljavo ali zunaj poslovnih prostorov).
Poleg pogodbe na email je priporočeno še zraven poslati obrazec za morebiten odstop od pogodbe oziroma naročila? Se da kje na spletu dobiti ta obrazec?
- odstavek 43.c člena novega ZVPot-F pravi:
Podjetje mora zagotoviti, da potrošnik v postopku oddaje naročila pri sklenitvi pogodbe na daljavo z uporabo elektronskih sredstev izrecno potrdi, da se z oddajo naročila strinja s plačilom. Funkcija, ki sproži oddajo naročila, mora biti označena z besedami "naročilo z obveznostjo plačila" ali z drugo izjavo, iz katere nedvoumno izhaja, da je z oddajo naročila povezana obveznost plačila podjetju. Če podjetje ne spoštuje določil tega odstavka, potrošnika pogodba ali naročilo ne zavezuje.
Po mejlu mo bo treba poslati prodajno pogodbo z vsemi bistvenimi sestavinami (kupnina, rok za plačilo, opis stvari prodaje, roka za odstop od pogodbe itd).
Ta obrazec zaenkrat še ni objavljen - objavljen bo 13. 6., po mojih informacijah.
Hvala.
Se pravi na mesto sedanjega klasičnega gumba "Oddaj naročilo" se ga naprimer preimenuje v "Oddaj naročilo z obveznostjo plačila".
Po temu, pa sledi poleg pošiljanja po emailu podatkov o naročilu še pdf pogodba z vsemi pogoji poslovanja in obrazcem za odstop.
Načeloma si s temi dvemi spremembami v skladu z novo direktivo?
V prodajno pogodbo ni treba pisati vseh pogojev poslovanja, zadostuje, da se v pogodbi sklicuješ nanje in da naročnik ve, kje lahko dostopa do njih.
In obrazec za odstop kot priloga k pogodbi.
Če bi to pomenilo, da bo moral kupec uporabiti obrazec za preklic pogodbe in plačati neprevzete pakete (oddaj naročilo z obveznostjo plačila) - bi bilo to sanjsko, kajne?
Tale zakon je kar malo zopern. Kar nekaj naših kupcev (sploh preko telefona) nima ali pa ne želi dati email naslova. Bomo zaradi tega zdaj v prekršku? Bull shit sprememba kot vedno.
Ker zakon pa ni zoprn? ;)
- odstavek 45.a člena: Pri sklepanju pogodbe na daljavo po telefonu podjetje posreduje potrditev ponudbe potrošniku na trajnem nosilcu podatkov. Pogodba je sklenjena, ko jo potrošnik podpiše ali pošlje pisno izjavo, da ponudbo sprejema.
@Jure Damjan: 7. odstavek 43.d člena: Potrošnik v zvezi z odstopom od pogodbe krije samo stroške vračila blaga, razen če te stroške krije podjetje ali če podjetje predhodno ne seznani potrošnika, da ga bremeni ta strošek.