Objava IP naslovov obiskovalcev
11 naročnikov
11 naročnikov
Zanima me ali je objava IP naslovov in ostalih podatkov obiskovalcev iz loga na sami strani lahko sporna. Torej, če bo na neki strani javno vidno kdaj, kdo (IP naslov, referrer, brskalnik, OS, ...) se je sprehajal po tem sajtu, ali je to lahko problematično iz kakšnega razloga.
Zakaj bi to objavil? Majhen eksperiment.
13 odgovorov
Če obiskovalcu pokažeš le njegove podatke (ip naprimer) zadeva ne more biti sporna, ker bo le on videl te podatke.
Hvala vsem za odgovore.
Ampak to kar se tiče informacijskega pooblaščenca se nanaša samo na Slovenijo. Kaj pa če je strežnik v USA?
Objavil bi nenkako takole
74.86.156.138-static.reverse.softlayer.com 74.86.156.138 US, podatki o brskalniku
sej ti je nas-t1 odogovoru
Če obiskovalcu pokažeš le njegove podatke (ip naprimer) zadeva ne more biti sporna, ker bo le on videl te podatke.
had:
ali je IP naslov varovani osebni podatek - http://bit.ly/1eEhKP
O tem, ali je IP številka osebni podatek ali ne, potekajo tudi na ravni EU hude debate. Povsem možno je, da bo prevladal konsenz, da gre za osebni podatek.
Sami se bolj nagibamo k temu, da IP številka sama zase ni osebni podatek. Zakon o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-1) namreč kot osebni podatek določa vsak podatek, ki se nanaša na določeno ali določljivofizično osebo. Glede določljivosti pa zakon pravi, da je oseba "določljiva, če se jo lahko neposredno ali posredno identificira, predvsem s sklicevanjem na identifikacijsko številko ali na enega ali več dejavnikov, ki so značilni za njeno fizično, fiziološko, duševno, ekonomsko, kulturno ali družbeno identiteto, pri čemer način identifikacije ne povzroča velikih stroškov, nesorazmerno velikega napora ali ne zahteva veliko časa".
Če pustimo ob strani vprašanja, ali je IP številka, ki je vendarle številka računalnika in ne številka človeka, "značilna za fizično, fiziološko, duševno, ekonomsko, kulturno ali družbeno identiteto neke osebe", menimo, da IP številka ne izpolnjuje dodatnega pogoja, to je, da omogoča relativno hitro in enostavno identifikacijo posameznika (ker nismo internetmojstri dopuščamo možnost, da se motimo).
Po našem mnenju Informacijski pooblaščenec v linkanem mnenju prehitro in preveč pavšalno zaključi, da je "IP naslov podatek, ki se nanaša na posameznika in tega sorazmerno enostavno določi." Govorimo o goli IP številki, ne o IP številki v povezavi s še kakšnimi drugimi podatki. Razkritje identitete osebe, ki se "skriva" za IP številko, lahko po našem mnenju opravi samo ponudnik dostopa do omrežja, ki takega razkritja ne sme opraviti brez ustrezne pravne podlage.
Pri tem problemu lahko zlahka opazimo neko dvojnost. Že kar nekaj tožb proti file sharerjem je padlo, ko se jim ni dalo dokazati, da so za tistim IPjem dejansko bili oni, torej se očitno na podlagi IPja fizične osebe ne da določiti. Verjetno bi večina teh istih file sharerjev zelo na hitro dvignila glas, ko bi se kolebalo med tem, ali se IP obdeluje kot osebni podatek ali ne, v tem primeru bi jim verjetno močno bolj ustrezalo, da je.