SPAM!
18 naročnikov
18 naročnikov
Okej, zdajle bom pa popizdu. Mi lahko prosim nekdo razloži kakšen je postopek prijave pošiljanja SPAM sporočil v Sloveniji. Torej prijavil se nisem, na nobeno mailing listo. Sem 100%, ker imam precej novo domeno in mail sem zelo malokrat uporabil.
Dobil sem pa mail za oglas neke spleten strani.
Torej kater organ v naši ljubi državici se ukvarja s tem zadevam? Kakšen je postopek? Kakšne so lahko kazni?
21 odgovorov
Zakon o varstvu potrošnikov v prvem odstavku 45.a člena določa, da lahko podjetje uporablja elektronsko pošto samo z vnaprejšnjim soglasjem posameznega potrošnika, ki mu je sporočilo namenjeno. Pri kršitvi te določbe se lahko poda prijava na Tržni inšpektorat. Hkrati v četrtem odstavku 45.a člena zakon o varstvu potrošnikov določa tudi, da podjetje potrošniku ne sme več pošiljati sporočil, ki so namenjena sklenitvi pogodbe za dobavo kateregakoli blaga oz. storitve, če potrošnik pri kateremkoli stiku, vzpostavljenim s sredstvom za komunikacijo, ki omogoča osebna sporočila, izjavi, da ne želi več prejemati sporočil na tak način. Žal pa Tržni inšpektorat ni pristojen za nadzor nad to določbo Zakona o varstvu potrošnikov.
- člen Zakona o elektronskih komunikacijah pa določa, da je uporaba elektronske pošte za namene neposrednega trženja dovoljena samo na podlagi naročnikovega predhodnega soglasja. Če pa podjetje od kupca svojih izdelkov ali storitev pridobi njegov elektronski naslov, lahko ta naslov uporablja za neposredno trženje svojih podobnih izdelkov ali storitev, vendar mora kupcu dati možnost, da kadarkoli na brezplačen in enostaven način zavrne takšno uporabo njegovega elektronskega naslova. Za nadzor nad 109. členom Zakona o elektronskih komunikacijah je pristojna Agencija za pošto in elektronske komunikacije.
Potrošnik tako lahko zaradi oglaševanja po elektronski pošti brez njegovega predhodnega soglasja poda prijavo tako na Tržni inšpektorat kot tudi in na Agencijo za pošto in elektronske komunikacije.
Če pa podjetje ne upošteva potrošnikove izjave za prenehanje oglaševanja po elektronski pošti, sicer krši oba zakona (zakon o varstvu potrošnikov in zakon o elektronskih komunikacijah), vendar pa lahko potrošnik zaradi neupoštevanja odjave poda prijavo le na Agencijo za pošto in elektronske komunikacije. Tržni inšpektorat pri neupoštevanju zahteve potrošnika, da se z oglaševanjem preneha, ni pristojen za posredovanje.
arnes ima nek naslov, sem jim zadnjič pošiljal vendar več ne najdem, poišči na njihovih spletnih naslovih..
Glede na aktualnost, bom kar tole staro temo obudil.
Prijatelj je dobil spam od podjetja spletnih storitev. Ok nič novega. Ker se mu to dogaja precej pogosto zadnje čase, me je prosil za nasvet. Dal sem mu link (omenjen v hadovem blogu) za obrazec za prijavo nezaželene pošte.
Po nekaj minutah me kliče nazaj in ves jezen pošilja našo državo in zakonodajo v tri p... In zakaj? Ker moraš v današnjem času spletnih storitev za nekaj tako nadležnega kot je spam, izpolnjevati obrazce kot pred sto leti. Čudno da se niso spomnili še koleka, je bil zadnji komentar.
In eto. A res ne gre drugače? Še policija ima anonimno številko za prijavo sosedovega mulca.
Mah, si-cert je obupen kar se tega tiče. Ne samo spam, tudi ddos, vdori itd. za vsakega izmed teh je poseben siten obrazec, da na koncu ko ga izpolneš dojameš da verjetno je čisto brezveze da ga sploh oddaš, če ni neka večja finančna škoda povzročena, ker itak verjetno ne bo nič iz vsega skupaj. Drugače pa... si predstavljaš kako bi bilo če bi bil samo en link za kliknit za prijavo spama... kakšno poplavo le-teh prijav bi imeli. Tako se pa prefiltrirajo le tiste bolj pomembne, ker se ne da vsakemu izpolnjevati tega zaradi maila, ki ga je pač lažje le izbrisati.
Enostavno povedano čim več pisati o takih ki spamajo ter na a salabajzer.si in druge sisteme z njimi!