Enotna cena knjige

Zivjo,

s kolegom sva na kosilu debatirala o prodaji knjig v Sloveniji in tujini, pa me je opozoril na nek CIP, "enotno ceno" in obveznost posiljanja po nekaj izvodov svoje placljive knjige na nek depozit - seveda brezplacno in na svoje stroske.

Noro kakor se slisi, je to zgleda res:
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO3606

Kolikor berem tole velja tudi za prodajo PDFjev v angleskem jeziku na tuje (ne-slovenske) trge?!?

Ima kdo izkusnje s tem, lahko pove kaj vec?

Hvala,
D

16 odgovorov

Pa še nekaj informacij glede obveznega izvoda:

http://www.nuk.uni-lj.si/nuk3.asp?id=356469362

Hvala obema, nisem si mislil, da imamo tako "dobro" regulirano prodajo publikacij.

Najlepše je, da so s tem dosegli samo to, da je prve pol leta knjiga dražja kot bi lahko bila :)

Ta pravila sploh niso tako slaba - saj vsaj na zacetku prodaje onemogocijo sesutje cene knjige. Ce poznas malo razmere na tem trgu (predvsem naklade/stroške tiska in pa rabate, ki jih zahteva MK za uvrstitev v prodajo), potem ti je jasno, da je ta ureditev precej boljsa od "prostega trga" - vsaj ce hocemo prodati se kaksno slovensko knjigo. Verjamem, da bi kaksen res dober pisatelj kot je npr. Dan Brown prezivel tudi na prostem trgu :P

Ce lahk vprasam, nikjer nisem zasledil cenika za cip in isbn.. Samo, da rabijo cca. 3 delovne dni za dostavo stevilke. Je proces te registracije in pridobivanja stevilk za kolofon brezplacen?

@Perun
Ne razumem, kako z določanjem "višje" cene knjig, le-teh prodaš več.
Meni se zdi to le zaščita monopolistov. Podobno je bilo pri prodaji el. tehnike.

(1) Obvezni izvod zajema publikacije, ki so bile objavljene v Republiki Sloveniji ali so bile proizvedene zunaj nje, če imajo njihovi založniki sedež ali podružnico v Republiki Sloveniji in so namenjene za distribucijo ali dostopnost v Republiki Sloveniji ter vsebujejo besedilne, zvočne, slikovne ali notne zapise ali njihove kombinacije.
(2) Obvezni izvod zajema tudi publikacije, ki so izšle v tujini in so namenjene za dostopnost ali distribucijo v Republiki Sloveniji ter so v slovenščini ali so prilagojene slovenskemu trgu.

Pravno gledano, ti za eknjige, ki niso namenjene za distribucijo v SI, ni treba. Torej blokiraš SI IP range. Vsaj tako jaz razumem.

@Jure
Govoris o napacnih kategorijah - "prodas vec", se nanasa le na izjemno majhen procent knjig pri slovenskih zaloznikih. Najvec knjig se tiska v smesnih nakladah tudi samo po 100 kosov naenkrat - 500 je za slovensko knjigo ze "velika" naklada. Tukaj nimas kaj prodajat vec - stroski izdelave so fiksni, avtorji ne dobijo nic (ce slucajno ne dobijo za knjigo drzavne subvencije).

Za knjige, ki se res prodajajo na trgu je ta politika z fiksno ceno res smesna - samo po moji oceni je "trznih" knjig v Sloveniji precej manj kot 20% ... vse ostalo je netrzno in v celotno netrzno produkcijo samo na koncu dodat trzno prodajo se verejtno strinjas, da nima smisla - stvar bi samo zahtevala se dodatne subvencije iz drugih zepov :)

1

V praksi je še vedno tako, da prve pol leta ima knjiga višjo ceno, potem jo pa začnejo veliki trgovci na veliko zbijat. Se mi zdi, da večina kupcev to tudi že ve in potem raje počaka z nakupom knjig.