Spletna agencija v SLO.. dobra ideja?

Namen imam ustvariti spletno agencijo za izdelavo spletnih strani in vodenje socialnih omrežji. Zavedam se tega, da lahko ponudim bolj kakovostne rešitve kot večina teh samoklicanih agencij v Sloveniji.

Sicer je moj plan malo drugačen, saj bi potencialnim strankam breplačno ponudil brezplačno analizo njihove trenutne strani in stvari, ki bi jih morali izboljšati za boljšo in bolj unčinkovito prisotnost na internetu. Gradil bi na odnosu med mano in stranko, kar bi v najboljsem primeru pomenilo, da na koncu izberejo mene.
Na TIS imeniku imam tel. št. od 30.000 podjetjih in njihovih spletnih strani. Primarni namen pridobivanja novih strank je z »cold call«.

Vendar včeraj sem podvomil o celotni zadevi saj sem se pogovarjal z prijateljem, ki ima že podjetje in mi je rekel, da dnevno prejme 3 klice iz agencij, ki mu ponujajo različne internetne storitve.

Rad bi slišal vaše mnenje v kolikor se sploh splača ustanovit podjetje oz. ali je zadeva nesmiselna z ciljnim trgom v Sloveniji ?

7 odgovorov

Pah z nekaj dela se, da se vedno laufat v tem poslu. Te analize strani so sicer ze zlajnane. To pocnejo oz so poceli vsi.

Spletnih agencij je v glavnem miljon. Ce se ti da bockat na tem trgu potem ok ampak se da najt tud bolj zanimive nise.

1

Odvisno od tvojih apetitov, pričakovanj in zagnanosti.

Problem agencije je, da je zadeva, vsaj v sloveniji, relativno slabo skalabilna. Na eni strani imaš relativno visoke operativne stroške, na drugi stranke, ki niso ravno znane po plačevanju mastnih urnih postavk kar pomeni relativno nizko dodano vrednost na zaposlenega. Če hočeš narediti iz tega večji biznis, moraš rasti počasi, organsko. Če si sposoben in zagnan, ti lahko v 5 letih uspe narediti nek soliden biznis, ampak v tem času boš moral v firmo vlagati praktično vse, kar pride not (beri: 5 let boš životaril in delal za rast firme).

Po mojih izkušnjah je v Sloveniji in okolici precej bolj donosno, manj tvegano in predvsem manj stresno, če freelancaš in si kot freelancer ustvariš nek personal brand. Freelancing je sicer še manj skalabilen kot agencija, ker si omejen s svojim časom, ampak pri manjših zneskih je lahko zadeva lažja.

Urne postavke so lahko podobne, kot jih lahko zaračuna agencija, mogoče celo višje, ker je tvoj UVP drugačen, predstavljaš se kot specialist za določeno področje in specializacija se vedno plača. S tem, da pri freelancanju skoraj vse ostane tebi. To pomeni, da lahko kot freelancer dokaj enostavno "napolniš" normiran s.p. s tistimi 50 jurji dohodka, kar realno pomeni skoraj 4 jurje mesečno.

Če delaš dobre stvari in jih znaš ustrezno ovrednotiti, to pomeni povprečno 1 spletna stran na mesec (s katero je realno dela mogoče 14 dni) pa imaš ta znesek not.

Kot sem napisal, odvisno od tega kaj bi rad. Če ti je cilj imeti konec meseca 5 jurjev več v žepu kot na začetku, s čim manj vložka, buildanje agencije verjetno ni prava pot.

Če sanjaš o tem, da boš nekoč lastnik in direktor agencije, ki bo v svojih skrbno opremljenih sejnih sobah za dizajnerskimi konferenčnimi mizami pogosto gostila visoke predstavnike največjih podjetji v Adriatic regiji, je agencija prava pot :)

13

@sasok Po resnici povedano, nisem pričakoval tako kvalitetnega odgovorova. Res bi bil vesel v kolikor bi lahko vstopil v stik z tabo za krajši pogovor. Sicer nimam še 10 objav, tako, da če ti bo mi spusti PM:)

1

Še moje mnenje glede tvojega plana.

Če boš na veliko ponujal brezplačne analize, boš dobil kup zahtev, ki v resnici niso resne. Če boš delal dobre analize, te vzamejo kar nekaj časa. In ko je nekaj brezplačno, se javijo predvsem tisti, ki bi prišli skozi čimceneje - to so slabe stranke. In od teh strank boš bolj malo dobil, bojo analizo raje odnesle kakemu študentu naj to uredi in bo srečen (čeprav verjetno s slabim rezultatom), ti pa boš porabil nekaj ur na dan za analize, ki ti ne bodo prinesle niti centa.

Raje premisli kako boš prepričal stranke, zakaj si boljši, v čim, kaj si drugačen od vseh drugih? "Kakovostnejše storitve" ni dovolj, treba je obrazložit kaj to v tvojem primeru pomeni.

Bo pa sigurno životarjenje nekaj let. Sam sicer nisem nikoli šel v to, tako da ne govorim s prve roke ampak bolj kot stranski opazovalec. Poznam ljudi, ki so vlagali veliko, delali dobro, ampak ni bilo dovolj "organkega" prometa, da bi šlo iz mesca v mesec z nekim konstantnim delom. Na začetku vsem gre, ker rabi par znancev strani, s tem se dobi nekaj denarja za marketing, dobiš še nekaj strank, potem pa si počasi tam ali stranke začnejo prihajati same, ali potoniš...

2

Pri agenciji je še ena zelo pomembna zadeva v naši regiji. Tvoja politična angažiranost in strankarska pripadnost. Glavni posli, ki ti dejansko prinesejo dobiček in preživetje se ne delijo preko tel. klicev.

Sem pred leti sodeloval pri enem podobnem projektu in dejansko je strošek prevelik glede na prihodek, ki pride nazaj. Kot agencija moraš stranki ponuditi ponavadi celovito obdelavo s strani kadra, ki ga imaš (tržnik, načrtovalec, izvedba in nato "sweet talk", ki ga moraš vzdrževat). Ob neki tržni ceni 1000-2000eur za neko spletno stran vse to težko pokriješ. Sploh ker je ponudba nekih povezanih freelancerjev lahko enako kvalitetna in cenejša.

Tisti miljonski posli o katerih bremo od časa do časa pa se delijo po popolnoma drugačnem sistemu in dejansko tvoje izkušnje ter reference veljajo vse skupaj nič. Tukaj naprej se gre potem predvsem za networking in zahteven princip sklanjanja in priklanjanja v višini zadnjične odprtine. Enim paše in so dobri v temu, enim pa pač ne ;)

8

mount to mount edino tu pride v poštev

1

Vzdrževanje spletnih profilov se ne splača v Sloveniji. Ne še. Vsi so opaljeni na danes je mgla zunaj. Like? pogovore s svojimi strankami. Nobenmu se ne da kej preveč sestavljat strategija za njo bi pa še manj plačal. Facebook jemlejo kot platformo za zabavo in ne komunikacijo s svojimi strankami.

Sem pa tja dobiš sicer kako dobro stranko ampak pomoje premalo za preživetje firme na dolgi čas.