LLC in the state of Wyoming. Davki v Sloveniji?

Pozdravljeni.

Trenutno imam s.p. v Sloveniji, ker poslujem preko Amazon.com.
Plan pa je začeti tudi z e-commerce poslovanjem preko Shopify platforme in sicer z drop ship načinom poslovanja, brez fizične lokacije (nobenega skladišča)
Za LLC v Ameriki sem se odločil zaradi manjših stroškov obratovanja in zaradi kredibilnosti pri pridobivanju supplijerjev/manufacturerjev, ker so eden izmed glavnih stvari, če hočeš konkurirati na trgu z poslovnim modelom, ki mu sledim.
Oba mentorja, ki živita v Ameriki sta odločitev potrdila.
Wyoming pa zato, ker; No state corporate income tax, no franchise tax, filling and annual fees zelo nizki itd. itd.
Delaware je malce precenjen, višji filling fees, dober predvsem za S-corpe, C-corpe itd.

Največji izziv: Cash flow in davki.
Naslednji korak je sestanek z davčnim svetovalcem s specializacijo o mednarodnem poslovanju. Preden grem na sestanek in ker so te ure drage bi rad uro čim bolje iskoristil.
Zanima me nasvet s strani ljudi, ki imajo firmo v Ameriki in sicer kakšna je situacija z davki v Sloveniji, če si denarja ne nakažem na slovenski račun oz. enostavno poslujem v Ameriki z poslovnim in osebnim računom? Ni dovoljeno?
Kakšna je situacija z davki, če si denar nakažem na slovenski račun? Dvojna obdavčitev? Kolikšna?
Na osnovi očeta lahko naredim bosansko državljanstvo in potem tu probati kaj narediti... - to kakorkoli pomaga?

Sem laik kar se teh stvari tiče tako da je kakršnakoli pomoč dobrodošla.

Najlepša hvala!

27 odgovorov

Zrihtaj si Viso in preseli se v USA ;)

2

Jaz sem zafnjič nekaj gledala na to temo. Pa je bolj malo literature na voljo. Če sem prav zadtopila, mora oseba, ki ima delavno mesto v slo, delodajalec pa ima sedež v tujini, sama poskrbeti za prispevke. Podobno kot s.p., dobiš bruto naprej pa sam...

V grobem je tako. Vsak denar, ki ga zaslužiš ti kot fizična oseba je pri nas obdavčen (po dohodninski lestvici ali kot kapitalski dobiček).

Temu se legalno ni mogoče izogniti, če si davčni rezident Slovenije. Tudi, če v tujini kupiš neko stvar za osebno uporabo s kreditno kartico od tuje firme, se to načeloma šteje v tvoj dohodek.

V praksi ljudje sicer pogosto ignorirajo zakonodajo in si izplačujejo plače na tuje TRRje ali pa za nakupe pri nas uporabljajo tuje kreditne kartice, kar pa še ne pomeni, da te ljudje niso v prekršku.

Trenutno je verjetno najbolj ugodna varjanta normirani s.p. v kombinaciji s poslovanjem s tujimi podjetji.

2

kot omenjeno zgoraj, najlažje je če imaš tukaj odprt sp in invoice-as firmo v US kolikor pač rabiš

Prvo kot prvo rad bi videl slovenskega davčnega svetovalca, ki bo za offshore znal svetovat kaj dlje od tega:
- vse poskrijte, da vas čisto nič ne poveže s tem (ZELO znan slovenski davčni svetovalec in znano javno ime - ura: 250 eur)
- kaj čete se s tem pečat. če hočete, da vam o tem rožice sadijo, pojdite k šešoku - in to je bilo 10+ let nazaj, ko je bil offshore za durs enigma in za slovence banking čez mejo klasika (precej znana svetovalka)
- uh, ni panike oprete račun tam, date nomineeja, sej ste lastnik, ne pa direktor, lastnikov pa nihče ne preganja, sicer kdo vas bo pa najdu? (šešok)
- po pravici, težko vam svetujemo, vendar verjamemo, da boste, ko se boste poglobili, vedeli več kot mi (spet znana slo davčno svetovalna firma)

koliko ur misliš plačat za to svetovanje? ker v eni uri bo bolj malo konkretnih rešitev. v glavnem so navajeni samo takih asov, ki bi denar ven spravljali, nazaj pa s kufri in kako čimbolj državo in ostale nategnit. zdaj pa ali imajo v rokavu "kao" rešitve in jih baš boli, sam da ti prodajo kak paket, ali jih imajo in odkrito povedo, da niso bullet proof, ali pa ti rečejo da se raje ne it tega ali da nimajo pojma, ali pa vse hudo poskrit, ali pa najbolje kar vse prijavit na furs.

in tako sem ti prihranil nekaj denarja. lahko pa greš, pa boš povedal še kako 6. varianto.

h komu si pa mislil it?

načeloma je tako:
v offshoru imej hub firmo. ali bypass. ali kakorkoli jo želiš imenovat. naj bo podporna in imej na njej pozitivno nulo. daj si gor direktorja in imejta pogodbo za poslovodenje. razvoj, marketing, customer support pa vršiš iz slovenije. denar se vali v to US firmo, iz nje se plačujejo stroški, ostanek gre naprej na espe.

ti pa tej firmi izstavljaš račune za razvoj, marketing, customer support. oz. v naši klasifikaciji bi to zapadlo pod "upravljanje spletnih portalov".

direktor gor ima neko plačo za neko urno postavko. imata pogodbo in naloge in je podpisnik na bančnem računu. to ni kar tako tjavendan setup.

s fizičnim direktorjem na pogodbi in plačilu za opravljeno delo se znebiš tega, da bi furs kdajkoli lahko rekel da je bilo US podjetje vodeno pri nas. ker dejansko ne bi bilo. US podjetje samo upravlja s stroški s tokom denarja. je podaljšana roka. a ker jo upravlja američan, se tiče amerike.

res pa je da ni glih zastonj.

pri nas imaš espe, nato ga ima še žena, nato pa lahko še na vsakega po eno normirano firmo čez 18 mesecev (če se prav spomnim).

4

Kaj pa, ce zelis zaradi partnerjev imeti legit US firmo in biti 100% direktor, davki pa te v prvem planu ne zanimajo?

Bolj pa te zanima vstop in delo v USA?

2

Mika:
Kaj pa, ce zelis zaradi partnerjev imeti legit US firmo in biti 100% direktor, davki pa te v prvem planu ne zanimajo?

Bolj pa te zanima vstop in delo v USA?

Če si ti direktor ni panike, če to firmo tudi vodiš iz Amerike, si tam prisoten, v teoriji po zakonu več kot 186 dni.

Vendar kako si v praksi to razlaga FURS oz. kaj je za njih dovolj dobro da si ti res bil v Ameriki, je pa drugo vprašanje. Po teoriji bi moral dokazovat od kod je bila firma vodena našemu FURSu, če te bi že kdaj vprašali.

Če bi prijavil rezidentsvo v US in se tukaj odjavil, potem najverjetneje ok. Še vedno lahko vprašaš FURS, vendar daj to preko edavkov, bo vsaj arhiviran in zabeležen njihov odgovor, ker preko edavkov nekdo mora opdgovorit.

2

@Mika:

če pa nisi prisoten v US, oz. nisi prisoten več kot 186 dni ali pa, da bi menjal rezidentsvo pač preprosto prijavi firmo v SLO in jo vodi od tu in tu plačuj zanjo davke.

Vendar boš potem (verjetno) moral v US uredit tako da ne boš s to firmo dvojno obdavčen - torej pri US IRS definirat ali plačaš še kaj pri njih ali ne.

Pač tam kjer si ti prisoten kot direktor, od tam od kjer operiraš, od tam je zadeva vodena in tam se plača davek od dobička. Tako zakon. Še vedno navzven deluje firma kot ameriška, le davke plačuje tja od koder je vodena.

Za plače, dividende in ostale osebne prejemke pa plačaš davek tam kjer si rezident.

2

Dejmo se zbrat mi reveži pa skupinsko najet te davčne svetovalce pa, da še mi pridemo na korporacijski delež plačevanja. Itak je win-win al bomo plačval 1% kot ostali al pa bojo obrnl sistem, ker sicer ne bo več prihodka od davka?

2

Mikro:
Še vedno lahko vprašaš FURS, vendar daj to preko edavkov, bo vsaj arhiviran in zabeležen njihov odgovor, ker preko edavkov nekdo mora opdgovorit.

@Mikro: Verjetno sem blesav, ampak kako preko eDavkov vprašaš FURS? Ne najdem nobenega kontaktnega obrazca ali kaj podobnega.

Sem jih ravno 2 tedna nazaj nekaj spraševal po navadnem emailu, zaenkrat še ni odgovora. Hočem pa njihov pisni odgovor.