Magento in hitrost
9 naročnikov
9 naročnikov
Po različnih temah je sicer mogoče zaslediti več informacij glede te teme, ampak mislim da si ta tematika zasluži lastno temo.
Prosil bi za vaše izkušnje kaj vse je potrebno, da Magento trgovina deluje tako hitro kot recimo deluje mimovrste, optik-pro.de in podobne. Kakšne morajo biti specifikacije serverja, na koga vse se obrnit glede ostale optimizacije in tako naprej.
16 odgovorov
Morda bi bilo v tej temi dobrodošlih več napotkov v smislu kaj lahko sami naredimo za optimizacijo brez, da naročamo storitve pri drugih, da to naredijo. :)
Sam sem poskušal že precej stvari, a nekako nimam več prave volje. Se je recimo nastavil APC cache, ki je bistveno pohitril stran, a je zaradi njega nehala delovati stran za sprejemanje naročil. Opazili smo čez 4 dni, vsak dan smo izgubili ves promet. :( Ceneje bi torej bilo plačati komurkoli za te storitve, če bi bile profesionalne.
Težko je reči, kaj lahko sam narediš, ker je to odvisno od znanja.. Načeloma je inštalacija za večino modulov enostavna in bi jo lahko naredil vsak, problem je, ko se kaj zaplete, kot se je De_Tomasu z APC cache modulom in naročili.
Kot prvo, vsaka resna trgovina bi morala imeti eno produkcijsko in eno development verzijo.. Nov modul se najprej stestira na devu in se ga nato prenese v produkcijo.. Izguba prometa je jeba, večja kot to, da ti stran dela počasi.
Dober strežnik z dovolj resoursi ti bo pri Magentu še najbolj opazno pohitril shop. Če gre za malo večjo trgovino vzameš VPS in ga daš nekomu za nastavit kot se zagre. Strežniki niso moje področje, tako da tukaj ti nimam kaj dosti svetovati.. Ampak če boš kontaktiral zabec.net, si-shell in podobne, jim predstavil problem, ti bodo zagotovo lahko svetovali kaj in kako.. Tudi administracijo VPS-ov ponujajo (managed VPS), tako da ti lahko oni strežnik potweekajo kot se spodobi. Zadeva jasno nekaj stane, tako da imaš pred tem korakom še nekaj možnosti.
Kot prvo, imej sistem vedno posodobljeno na zadnjo stabilno različico. Pustimo tukaj varnost in super duper novosti ob strani, tudi hitrost in nove možnosti v konfiguraciji so iz verzije v verzijo boljši. Če si kupil template ali pa celo uporabil brezplačnega, ki ti dela npr. samo do verzije 1.3 - fuck it, zamenjaj in pojdi na najnovejšo verzijo (trenutno 1.6.2). Če je tema dobro skodirana ne bi smeli biti prehodi med verzijami problem (razen ko pride do spremembe v samem jedru). Ravno tako je z moduli, večina se jih razvija dalje, nekateri pač zastarajo.. Če je razvoj zastaral je bil modul ali neuporaben, ali pa je kje kakšen konkurenčni, ki je očitno boljši.. Torej ga lahko zamenjaš.
Ko imaš sistem posodobljen se lahko lotiš optimizacije frontenda (template).. Optimiziraš lahko velikosti slik, združiš CSS in JS datoteke v eno (to je idealno, včasih se ne da vse v eno), združiš slike designa s tehniko CSS Sprites, vklopiš Cache, uporabiš CDN če je smiselno, cel kup stvari je tudi v konfiguraciji za nastavit, ki znajo pomagati, vklopiš Gzip, itd..
Ko si to naredil, lahko probaš še z raznimi Cache moduli, ki so pa že spet precej dragi (okoli 500€).
Vglavnem je po mojih izkušanjah VPS kar dobro imeti, da lahko nastaviš specifične zadeve kot ti ustrezajo in se jih na shared hostingih ne da nastavljati..
Pa še malo reklame.. če rabiš kaj v zvezi z Magentom me lahko kontaktiraš ;)
Še nisem videl primera da Magento (tudi samo za 10 izdelkov) dela ok na shared serverju (ne samo v Slo ampak nikjer) ... če ti rata kapo dol in deli nastavitve z sotrpini !
Magento s 500 izdelki in 50+ kategorijami dela vec kot dobro na zabcu. Razen tega, da imam omogocen cache ni bilo nic dela na hitrosti :P
poglej shop v mojem podpisu.. tudi na shared, konkretno si-shell, pa ne dela tako slabo.. Je pa res da bo shared hosting prva stvar ki se bo zamenjala, ko se malo poveča promet :)
konrektno kar se tiče optimizacije hitrosti pa samo osnovno: cache, js in css kompresija..
"Your website is slower than 89% of all tested websites"
http://tools.pingdom.com/fpt/#!/Lo79Wo9Ar/http://www.svetuzitka.com/
Pa ne sekiraj se, tudi jaz imam podoben score, ampak obadva sva slaba (smo na domenci shared):)
@1qay1qay jasno, še vedno je to shared hosting.. Kar sem hotel povedati je da za ta denar ne dela slabo :) Investicija v VPS hosting (po možnosti managed, če nisi sys admin) je veliko večja.. Dela pomoje, kot sem uspel testirat iz več lokacij, dovolj hitro da nalaganje strani ni moteče.
@OvcaX itak, komot stestirava, da vidimo razliko