Responsive Web Design
7 naročnikov
7 naročnikov
Responsive Web Design
Zadnje dni sem se (spet) spravila k svoji diplomski nalogi iz teme RWD & detajlnega oblikovanja, pa se mi je malo zataknilo.
Trenutno sem analizirala 50+ responsive spletnih strani (razdeljenih v pet skupin) z predvsem vidika usability (in priporočil usability), prelomov, tipografije in čitljvosti, upoštevanja standardov, navigacije, searcha .. kar precej v detajle, ki lahko presenetjivo izboljšajo uporabniško izkušnjo. nekaj je bilo tudi v primerjavi z mobilno velikostjo strani.
zdaj pa.. ne vem točno kako dalje (v bistvu so bili rezultati analiz precej drugačni od pričakovanih..). nekaj sem razmišljala o bolj natančnem pregledu različnih frameworkov aka. twitter bootrstrap, golden grid, skeleton. imam tudi možnost uproabe eye trackinga, tako da se da tudi kaj korektno stestirat, ampak res ne bi rada, da bi bili testi sami sebi v namen.
če ma kdo kak predlog, kako dalje se priporočam, častim pivo ob priliki :)
14 odgovorov
jay bi naredil bolj raziskavo, koliko sajtov dejansko uporablja responsive design, koliko jih je koštala izgradnja, koliko jih košta vzdrževanje in koli so s tem dejansko pridobili..
je tut nekaj drugih člankov, ki so proti reponsive designu in dajejo prednost bolj namenskemu dizajnu z media queriji... tak da lahko fajn razdelaš še slabosti
Če še nisi, razišči malo tudi trende spletnega brskanja na telefonih in tablicah. Ker potem lahko dalje razpredaš o tem, za katere ciljne skupine je responsive design pomemben, koliko % ljudi sploh hodi na splet s telefoni, koliko je v odstotkih ogledov iz mobilnih naprav na kakšni bolj obiskani slovenski strani (kak graf po letih, da se vidi trend).... ter seveda vprašanje, ali responsive design pomeni kakšno konkurenčno prednost ali ima zgolj sekundarni pomen...
Vprašanje je tudi, koliko strani, ki dejansko imajo narejeno responsive stran jih je dalo delat po meri in koliko je takih, ki so kupili narejen responsive template.
Iz prve roke lahko povem, da se večinoma delajo templejti z responsive designom, ker so kao full IN in se drugačni templejti težje prodajo ker pač nimajo super duper modernih funkcionalnosti.
Jaz osebno svojih strani nimam responsive in če bi se lotil bi dal samo večjo in manjšo velikost v responsive (ne pa tudi tisto najmanjšo za telefone), ker moderni telefoni itak omogočajo vpogled tudi normalnih strani preko brskalnikov. Zdi se mi da so preveč pomankljivo narejene tiste mini mobile velikosti.
mesate jabolke in hruske
responsive pomeni, da dela povsod, ne glede na resolucijo...
namenske resitve (navadna stran, tablice, smart phoni) pa so media query
Mešetar, tebe ne razumem popolnoma. Media queries se seveda uporabljajo tudi v responsive designu. Od kod ti ideja, da se ne? In ne razumem povsem termina "namenske rešitve". Govoriš o ločenem razvijanju spletišč za različne naprave? Ločena verzija spletišča za mobile in web?
@Vini:
Tako, točno o tem govorim, saj sem prilepil link.
media query-ji se uorabljajo v obeh primerih, ampak ne nujno..
responsive design je bil ze prej, preden so media queriji in viewporti postali aktualni... torej delati nekaj brez fiksne sirine, s floati, etc... ko so dodali v ta koncept se media querije, je to pac postalo se tolko bolj izrazito in mocno..
namenske razlicice pa z responsive design nimajo veze, saj so to resitve pisane posebi za vsak viewport..
torej gogy je omenjal posebej razlicice za tablice in telefone
Mešetar:
responsive design je bil ze prej, preden so media queriji in viewporti postali aktualni... torej delati nekaj brez fiksne sirine, s floati, etc... ko so dodali v ta koncept se media querije, je to pac postalo se tolko bolj izrazito in mocno..
Nope, to kar si opisal je fluid layout, ne pa responsive design. Sej ime pove - odzivni dizajn, torej se prilagodi napravi, ne glede na resolucijo in medij!