Kateri framework izbrati za projekt?
9 naročnikov
9 naročnikov
Pozdravljeni,
rad bi se lotil projekta, ki bi bil dostopen globalno (v kompletu možnost večjezičnosti) in v prvi verziji omogočal vsem uporabo storitev brezplačno, nato pa dodal nekaj funkcionalnosti z različnim reportingom in določenimi bonbončki in omogočil uporabo dodatnih funkcionalnosti za neko minimalno mesečno plačilo.
Uporabniki bi bili servisi naprav s serijsko številko. Vodenje evidence strank, servisnih nalogov, tiskanje nalogov, odkup/prodaja naprav, možnost več poslovalnic itd...
Vesel bi bil vašega mnenja, saj bom projekt dal v izdelavo drugim. Da bi se (upam) pravilno odločil, vas prosim za kratka mnenja kateri framework preferirate in katerega nikakor ne bi želeli uporabiti ter na kratko glavne prednosti in slabosti.
Primer izmišljenih podatkov:
Odločil bi se za
Drupal
+ dobro spisana koda, ki omogoča enostavne dodelave
+ enostavna administracija
+ dobra podpora z ogromno dodatki (plugini)
- slab templating -...
Joomla
Zend
Nikakor se ne bi odločil za
WP
...
...
Zahvaljujem se za branje, vaš čas in seveda mnenja :)
17 odgovorov
Pusti tem "drugim" da se oni odločijo, kaj je najbolje za tvoj projekt.
Verjetno bodo izbrali tisto, kar je njim najbolj domače in s tem boš profitiral tako ti, kot oni.
Malce razmišljam in po mojem ni nujno, da če so navajeni na Joomlo, da je to dejansko tudi najboljše za projekt.
Za uporabnika je verjetno najlažja joomla, ker z vsako novo verzijo še bolj poenostavi in je resnično lahka za upravljanje, samo po drugi strani pa meni recimo joomla ni všeč in imam raje drupal, saj na njem lažje delam custom stvari.
Gogy:
Malce razmišljam in po mojem ni nujno, da če so navajeni na Joomlo, da je to dejansko tudi najboljše za projekt.
Sej ni pomembno, poglej njihove reference in jim zaupaj.
technolog:
Pusti tem "drugim" da se oni odločijo, kaj je najbolje za tvoj projekt.Verjetno bodo izbrali tisto, kar je njim najbolj domače in s tem boš profitiral tako ti, kot oni.
To špila, če imaš programersko hišo, ki ima dovolj internega znanja, da dela na večih platformah. Freelancerji ti pac podturijo tisto kar poznajo.
Joomla, WP in Drupal tu odpadejo pomoje. En PHP framework .. Neki kjer so developerji produktivni in poznajo. Php zato, ker lazje najdes developerje. ostalo pac zaupas ekipi.
Tudi ce bos imel (in placal!) izvorno kodo, ni tako lahko nadaljevati od nekoga dela. Ce imas dovolj znanja, da sam bdis nad moduli, verzijami in dokumentacijo, potem ok.
V nasprotnem primeru pa bos v vsakem primeru zaupal eni ekipi.
Se pred projektom pa svetujem res dobro premisljen wireframe in tehnicno dokumentacijo. Morda bi lahko nasel nekoga, ki ime nek podoben sistem in bi se ga dogradilo/razsirilo po tvojih ideji, ker roko na srce, poslovalnica/stranka/nalog/odkup/prodaja ni nekaj kompletno novega.
Prav tako ne svetujem zgolj brezplacnega dostopa in kasneje freemium, razen v dveh primerih: imas nekaj kapitala, ki ga lahko mirno spusis ali pa cikas na maso uporabnikov in VCje (tvegan kapital). Moj nasvet je, da imata oba res malo moznosti za pokritje vsaj osnovnih stroskov razvoja, kje je tukaj se ostalih milijon stvari.
Jaz sem še vedno nekako mnenja, da je lažje če najprej dobim konkretne informacije glede izbire frameworka in potem iščem kdo obvlada željeni framework, kot pa da rečem ekipi ki dela v Wordpress-u, da se odločijo za najboljši FW in se oni odločijo za WP zato ker ga najbolj obvladajo. Potem pa pridejo težave s cache-om pa tisoč drugih preglavic in bodo mnogi rekli, pa kaj si se odločil za WP.
Zaradi tega bi rad dobil info o ogrodju.
Desktop aplikacija je nekje pri koncu (FREE verzija). Nekaj časa se že pilijo bugi, res pa je da se dela v prostem času in gre nekoliko počasneje. Trenutno se manj ali več dela na installer-ju. Potem gredo še prevodi in dodajanje več jezikov, nato še spletna predstavitev.
Verjamem, da bo vmes še kup težav.
Zaenkrat bi se rad odločil za dober framework. Vem, da bi šlo narediti iz nule ampak mislim, da kar nekaj časa prišparaš če uporabiš sprobane zadeve in jih redno nadgrajuješ...
Dokumentacija pa je večni problem... ponavadi se stvari hitreje spreminjajo kot se uspe dodelat dokumentacija. Vem pa da je potrebno imet dobro dokumentacijo. Take reči ponavadi dobiš le pri programerskih hišah ker se zmeniš v pogodbi (če se). Spet pa je vprašanje kakšna je dokumentacija.
Kaksna desktop aplikacija? Ojojoj :) Ne resno, zakaj pa ta odlocitev? Ne bi bilo bolje, da bi bilo vse na spletu?
Anyway:
Tudi na najboljsem frameworku, sistemu, serverju imas lahko salabajzerja. Ali zgolj eno od 10^n stvari, ki bi lahko sle narobe.
Sicer bo pa vsak zagovarjal svoje in predvsem, kaksne izkusnje ima. Kot so ti ze svetovali, glej reference, preveri ekipo, naredi res dobro specifikacijo, ostalo je pa gambling :)
Desktop aplikacija zato, ker ne zaupa vsak podatkov o strankah nepreverjenim podjetjem in internetu.
Meni osebno niso najbolj po volji oblačne rešitve, ker nikoli ne veš kdo do česa dostopa mimo našega vedenja (vključno z Googlom in ostalimi).
Online zadeva pa bo (upam) na voljo potem ko dobimo malce feedback-a od desktop aplikacije.
Skrbi me kako izvesti support v več jezikih saj bi taka reč morala vpletat dosti ljudi, glede na to, da bo zadeva večjezična.