15% search traffic - porazno(?)!

Pozdravljeni,
sem pisec, urednik, administrator, lastnik itd. enega izmed novejših slovenskih portalov, ki stoji na Wordpress platformi. Javno smo začeli septembra in v tem času objavili 1203 prispevkov, razporejenih v 86 kategorij. Večina je dolgih vsaj 150 besed, saj gre za dnevno poročanje, veliko pa jih je tudi bistveno daljših.
Inspiracijo za pisanje jemljemo iz nabora tujih medijev, vendar je med njimi veliko prispevkov tudi popolnoma originalnih. Za promocijo skrbimo predvsem na Facebooku in Twitterju.

Zanima me Vaša ocena. Rad bi navedel nekaj podatkov.

Oktobra je portal zabeležil 5.455 obiskov in 12.464 strani ogledov. 54.13% obiskovalcev se je vrnilo.

Novembra je portal zabeležil 10.219 obiskov in 22.944 strani ogledov.53.14% obiskovalcev se je na stran vrnilo.

Decembra zaenkrat 11,039 obiskov in 24,985 ogledov. 63.04% obiskovalcev se je vrnilo.

Všeč mi je postopno zviševanje enega podatka. To je search traffic.
Oktobra je tako prišlo 11.53% obiskovalcev, novembra 15.11%, tekoči mesec 14.50%.

Kje se ponavadi giblje ta številka?
Glede na vložen trud, ki ga potrjuje 1200 prispevkov, je sicer 1,601 obiskovalcev precej porazna številka. Če ne bi preko družabnih omrežij objavljali našega pisanja, bi bilo vse skupaj zelo težko, saj nam ta prinašajo kar 76.13% prometa.

Res je, da je search traffic resnično mamljiv, saj uporabniki "iz googla" preberejo 1,5 strani več, na spletni strani pa posledično ostanejo kar 4,15 minute več.

Mislite, da bi stran lahko dosegala višje rezultate?
Koliko časa mora spletna stran obstajati, da jo začnejo iskalniki jemati bolj resno?
Mi mogoče lahko podate kakšne smernice za nadaljno delo?

Bi mogoče koga zanimalo sodelovanje? V poslu sem zelen, pobudo v tej smeri bi prepustil Vam.

Cilj projekta je seveda samozadostnost, vendar zaenkrat poteka na volontersko-žrtvovanjski ravni.

Za odgovore se Vam iskreno zahvaljujem.

9 odgovorov

Očitno delaš nekaj narobe.. in nekaj zelo prav. To, da ti uspe toliko obiskov pridobit brez iskalnikov je kar lepo. To, da imaš iz iskalnikov samo tako majhen procent obiska pa je lahko krivo troje. Ali delaš nekaj narobe pri optimizaciji (gradiš sploh backlinke?) in posledično ne rangiraš. Ali si v niših kjer je huda konkurenca, pač enostavno ne prideš dovolj visoko. Ali pa delaš narobe nekaj z onsite optimizacijo. V tem primeru verjetno ciljaš na ključnebesede za katere ni iskanja. Delaš kaj raziskave ključnih besed ali samo ugibaš? Nekak imam občutek, da ciljaš kake gossip niše,a?

11

Hvala za hiter odgovor.
Bistvenega vidim, da nisem povedal. Zaenkrat se z optimizacijo še nisem ukvarjal. Dosedaj smo gradili naš promet na družabnih omrežjih in na tistega iz iskalnikov predvsem upali. Že pisanje je zelo obsežen opravek, grajenje sledilcev in likerjev prav tako, ampak mislim, da je nekako prišel čas, da se posvetim tudi temu. Verjamem, da se spoznate na stvar, zato sem se tudi obrnil semkaj. Ni gossip stran, čeprav ima tudi to rubrik(c)o.

Sej pri tako veliko strani bi bilo veliko, če porihtate on-site optimizacijo. Sem prepričan, če že samo to porihtate, se bo % obiskov povečal. Če delate veliko preko social media (predvidevam da fb) že tako poskrbite za "social faktor" offsite optimizacije. Gradnje backlinkov v vašem primeru pride prav, ampak se ga je treba lotit primerno vaši strani. Lahko začnete z čisto osnovnimi zadevami kot je vpis atrani v imenike, integrirajte twiter (če ga imate, drugače si ga dejte ustvarit) tak, da se bodo nove objave avtomatično objavljale na njemu, prosite obiskovalce, da širijo besedo o vas (prošnje o sharanju na fb, pošiljanje linkov prijateljem,...), spišite par pr (public relations) objav in jih objavite na raznih straneh kjer je to možno,... veliko tega se da narediti brez ogromno dodatnega dela. Uporabljate kakšno bookmarking stran kjer bookmarkate svoje objave (digg, mixx, reddit, stumbleupon, delicious,...)? Tud tam se da dobiti tako backlinke kot morda tud nekaj obiskov.

4

Naredi backlinke in optimiziraj spletno stran, če je neveš sam optimizirat plačaj nekomu, da jo optimizira. Ker vidim, da nimaš te strani v podpisu ti predlagam še - dodaj jo v podpis. Poglej konkurenčne strani - torej v čem so boljše, v čem slabše in popravi/dodaj kar je potrebno. Morda še kako oglaševanje na FB-ju ali/in AdWords pa bo. Fajn bi bilo, če bi posredoval tudi link od spletne strani.

36

lolwut? Kakšno oglaševanje na FB ali AdWords? Mogoče 1 na milijon vsebinski portal lahko oglašuje na PPC in dela pozitivno. Dandanes še vsak s spletno trgovino ne dela plusa, ti mu pa predlagaš, da plačuje za klike?

Predvsem je treba malo uporabit adwords keyword tool, da se vidi, kaj ljudje iščejo in potem na tiste ključne besede optimizirat posamezne članke. Potem pa gradit backlinke - po forumih, z guest posti, v komentarjih itd.

2

D.J. maš prav no. Morda je to preveč za takšno spletno stran. Ampak sem že videl oglaševanje še manjših strani, ki imajo tudi po 300 prispevkov. Vse je odvisno od tvojega budgeta, znanja in želje. Glavno pa je itak keywordi, uspeh na brskalnikih (optimizacija), backlinki... Moram tudi povedati, da ti težko pomagamo če ne vemo za katero stran gre. Tudi desing mora biti privlačen, da bo čim več ljudi obiskovalo večkrat. Pri vsakem prispevku pa ti predlagam, da dodaš like, share in podobne tipke - več traffica iz FB-ja.

Vsi tile nasveti pravzaprav niso ravno pravi za tovrstno stran - razen deloma nas-t1 ...

Stran temelji na masovni produkciji (ocitno). Pri takih straneh klasicen sistem KW optimizacije ni smiseln, saj se vsebina prehitro menja in zelo verjetno tudi zastareva ...

Prva stvar je seveda, kot je povedal ze nas-t1, zelo dobra onsite optimizacija. Druga stvar je linkanje, ampak linkanje kar celotne strani iz cimbolj kvalitetnih strani. Tretja, po moje najpomembnejsa stvar, je postavitev kvalitenega internega linkanja, najbolje z linki v tekstu, za prvo silo bi zadoscal tudi sistema z related articles ...

Dokler teh treh tock ne postimate, je vse ostalo metanje denarja skozi okno :)

6

Preveri, ali Google sploh poindeksira vse vsebine na spletni strani (če iščeš "site:www.tvojadomena.si").

Ali sitemap.xml imaš? RSS za zadnje novice?

Poskrbi za optimizacijo - da bo Google imel čim manj težav pri branju strani.

Pazi, da ima stran pravilni markup (h1, h2, h3 naslovi...), meta opise. Stran prijavi v Google webmasters tool in analiziraj morebitne težave, ki jih ta izpiše. Objavi sitemap strani v to orodje. Pazi na poimenovanje vseh slik na strani (alt, title). S tem lahko računaš na dodaten obisk tudi na podlagi obiskovalcev, ki iščejo po slikah.

Če stran teče na Wordpressu, ti lahko pri tem obilno pomaga seo plugin (npr. Yoast).

2