Čeki iz tujine, PayPal in davki...

(Disclaimer: sem že iskal in prebral vse kar sem našel na to temo tu. Veliko je žal zgolj vprašanj brez preverjenih oz. zanesljivih odgovorov.)

Nekoliko kompleksna tema pa da probam čim bolj enostavno začeti... vodim precej uspešen spletni portal v angleščini in iz tujine dobivam čeke v glavnem v USD kot plačilo za oglaševanje, odpreti pa nameravam tudi PayPal račun tu v Sloveniji, kamor bojo uporabniki lahko nakazovali prostovoljne donacije z namenom podpiranja portala, pa tudi plačila za oglaševanje. Ker sem bil do nedavnega zaposlen v podjetju (nisem več študent) je bilo to bolj kot hobi, zdaj pa nameravam vse skupaj zastaviti bolj resno in kot redno zaposlitev.

Opciji sta seveda zdaj takoj dve, ali S.P. ali D.O.O., predvsem ker nameravam posel širiti tudi v Sloveniji. Po vsem kar sem prebral se nagibam k D.O.O., tako da najbolje da so odgovori v tej smeri.

Torej, kot d.o.o., kakšne točno so moje davčne obveznosti glede prejemanja tujih čekov, PayPal donacij in PayPal plačil? Prosim za čim več podrobnosti ala za telebane ker se na to ne spoznam popolnoma nič.

Ker sem do sedaj dobil cel kup zmedenih informacij, polinformacij, dezinformacij itd. na moja vprašanja upam, da tu sodeluje kdo ki mi lahko poda veljavne odgovore (sigurno je kdo v podobni situaciji in je že kontaktiral DURS) in ne zgolj ugibanj ali pa kaj so slišali od nekoga ali prebrali nekje... ker tega imam že polno glavo. :) Hvala že vnaprej...

6 odgovorov

Tvoja obveznost je, da izdaš račun za vsako nakazilo, ki ga dobiš. Ameriško podjetje, ki ti nakazuje ga sicer ne rabi, tako da ga nikamor ne pošiljaš, samo shraniš ga za računovodstvo. To je to :).

3

To se sliši kar preveč simpl... kako pa glede donacij fizičnih oseb? Tega je lahko kar precej, ker so manjši zneski po par dolarjev...

Hm...dvomim, da pri podjetju obstaja računovodska kategorija prejete donacije. Tu ne dam roke v ogenj ampak skoraj 100% sem, da moraš pač isto izdati račun za vsako od teh donacij. Lahko si malo olajšaš delo in narediš recimo en skupni račun za vsak mesec in gor napišeš vse prejete donacije. Uradno moraš sicer račun izstaviti v 7 dneh po prejetju nakazila ampak, če ga nikamor ne pošiljaš noben ne ve kdaj si ga izstavil.... :)

2

Me pa res zanima ali obstaja kategorija donacij za podjetje ali ne... heh.

Ta ideja z mesečnim računom za vse male donacije mi je pa všeč, upam, da je to res možno izvesti. V drugem primeru ne vem kako bi lahko operiralo neko podjetje z mikrotransakcijami, razen seveda da imajo izdajanje računov avtomatizirano preko PayPal-a... to pa najbrž ni poceni.

Bi rad račun poslal tudi donatorju? Drugače izdajanje računov ni neko delo, izvoziš iz PayPala, daš v excel, narediš mailmerge s templejtom računa in imaš račune. 10 minut. Recimo... Fora je bolj, da potem neseš računovodkinji celo goro računov po par € in ti zna dvigniti ceno računovodsta zaradi števila dogodkov.

2

Ne, ker od PayPala že tako dobijo potrdilo, tako da nima smisla izstavljati računov. Mogoče bi bila boljša varianta ločen PayPal račun za fizično osebo za vse donacije? Morda veš kakšni so zakoni glede donacij fizičnim osebam, je od tega tudi treba plačati dohodnino?