Google waiting period

Na BHW je bila debata o Googlovemu Sandboxu, ki naj bi bil v veljavi od letošnjega maja dalje. Gre se zato, da naj bi Google dal nove domene na pavzo, v kateri naj bi bilo praktično nemogoče rankirati visoko (1-2 strani) za KWje z več kot par 1000 mesečnih iskanj.

Spencer Haws (Nichepursuits.com) in Hayden (Nohatdigital.com) se strinjata, da v primerjavi z lanskim letom strani rabijo dlje časa (4+ mesece), da prilezejo do neke zavidljive pozicije.

Spet nekateri drugi se s tem ne strinjajo, ampak v zadnjih parih mesecih sem analiziral par 100 nišnih strani (Ahrefs, Majesticseo, Semrush) in vzorec je očiten.

Strani postavljene 1 leto nazaj so po dobrem mesecu nosile denar s HQ optimizacijo, danes z isto optimizacijo se zadeva ne premakne nikamor lep čas. S "HQ" optimizacijo mislim na perfekten on-site, silo in PBN linke iz strani z avtoriteto.

Tako naj bi se Google boril proti churn&burn taktikah, v parih mescih imajo večjo šanso odkrit spammerje.

Prvo nišno stran po dolgem času sem postavil 3 mesece nazaj. On-site super, silo super, KWji super, 30+ unikatnih člankov, linki iz relevantnega PBNja (homepage) in z vsemi metrikami (DA/PA/PR) v nulo. Rank KWjev pa 100-250 mesto na Googlu in 10-30 na Bing+Yahoo.

Če pogledam rezultate na prvih straneh, ima velika večina slabše inbound linke, večina pa tudi manj contenta. Borimo se pa praktično za iste KWje. Vsem stranem na prvi Googlovi strani je tudi skupno, da so starejše od 8 mesecev in Semrush ima podatke o KWjih za katere so bile uvrščene praktično že prvi ali drugi mesec. V mojem primeru po 3 mescih ne zazna ničesar.

Med tem časom sem postavil še par drugih strani. Spet me po 1 mescu na Googlu za glavne KWje ni nikjer, za manjše (produkt + review) pa 1-2 stran.

Da je nekaj res na tem pove tudi dejstvo, da je Googlov iskalni mehanizem svetlobna leta pred Bingom. Hitreje najde linke, hitreje indexira strani in hitreje dela vse. Vedno je bil Google tisti, ki je uvrstil strani prej na višja mesta v mojem primeru, Bing in Yahoo sta nagradila strani z zaostankom. Zdaj pa je očitno obratno.

Ima kdo podobne izkušnje?

Govorim o angleških KWjih s par 1000+ mesečnih iskanj, za tiste manjše longtail KWje tega vzorca nisem opazil. Prav tako nekateri pravijo, da to ne velja za nekatere tuje jezike.

3 odgovori

Opažam sam podoben vzorec. Ja pa nekaj razlike med product page in ads page. Za slo to zaenkrat še ne velja (hvala bogu).

Sam sem pred kratkim naredil 3 nove strani. 2 popolnoma novi in 1 na (žal) expired in deindexed slo EMD pageu.

1x USD ranka #3 po manj kot 1 mescu za cca 500-1000 skupek searchov (1 page site) in ceno adwords klikov 80-120€ - let the renting begin :D

2x SLO pa se še vedno majeta na 30-35 mestu, čeprav imata več moči kot celoten top10 combined. Tukaj čakam, da bodo magično poskočile v top5-10 v roku 14 dni. We will wait and see. Gre pa pri obej za 5-10 000 exacta (zajetih cca 10-20 kwdov o isti tematiki).

Tako da who knows kaj je res in kaj ne. Dokler ne probaš ne veš ;)

Jaz sicer direktnih rezultatov za ta primer nimam, ker pri meni pridejo v postev drugi omejujoci faktorji.

Recimo preverjeno (faktorjev je sicer veliko, tako da seveda 100% ne morem bit ce je res samo starost odlocujoci faktor) je, da z novo domeno pades v exact filter nenormalno zgodaj - imeli smo primer, kjer smo zaceli izgubljati pozicje na novi domeni ze s pod 15% exact anchorja. Medtem ko je nekaj let stara domena cisto lepo rangirala pri vec kot 2x vecjemu procentu exacta ...

Sam se enostavno drzim nacela, da z novimi domenami delam zelo pocasi - ce so moje po navadi racunam z ojacanjem kampanije sele cez eno leto, ker pa stranke navadno nimajo tako dolge strene, pa ta cas skrajsam na 6 mesecev, ampak tudi takrat se vedno ekstremno pazim predvsem na exact anchorje ...