Davčne blagajne in Paypal - niso resni
9 naročnikov
9 naročnikov
9.2.2016 se najde FURS z odgovorom #220 in #307 na:
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet/Nadzor/Podrocja/DavcneblagajneinVKR/Vprasanjainodgovori/Vprasanjainodgovori1izdajaDavcnopotrjevanjeracunov.pdf
In evo Paypal in whatnot elektronska plačila, ki ne padejo direktno na bančni račun s pravilnim imenom stranke na izpisku plačila, so spet tretirana kot gotovinska plačila.
V glavnem izredno neprijetno presenečen danes. Da ne rečem, da sem odkril po naključju, ko sem iskal nekaj drugega. Sem mislil, da jo bom poceni odnesel samo z uporabo Mini Blagajne za tiste par čekov, a zdaj pa še Paypal. In odpade Mini Blagajna.
Ali sem samo jaz tole spregledal ali jih je še dovolj takih, ki nevede furajo posel dalje, zavedeni iz strani FURSa lani, da Paypal (itd) plačila niso gotovinska plačila, zdaj pa so obrnili ploščo...
12 odgovorov
To ne drži.
Paypal še vedno ni gotovinsko plačilo. Vprašanje #186, medtem ko med gotovinsko plačilo spada BrainTree, ki deluje pod okriljem Paypala.
Hvala za tole obvestilo!
Kolikor berem in lahko po kmečko razumem, se tole nanaša samo na Braintree, ne pa tudi na plačila prejeta preko Paypal-a.
Citiram:
Banka Slovenije je podala pojasnilo, da je »PayPal (oziroma Braintree, ki deluje v njegovem okviru), ponudnik plačilnih storitev v smislu ZPlaSS«, vendar pa *pri plačilu s kreditno kartico v spletni trgovini z uporabo platforme Braintree ni izpolnjen pogoj neposrednega nakazila na račun prodajalca, saj prodajalec prejme za opravljene transakcije skupen priliv sredstev na svoj TRR račun v dogovorjenih intervalih (npr. mesečno).**
Glede na navedeno se plačilo s plačilno/kreditno kartico v spletni trgovini, tudi v primeru uporabe plačilne platforme Braintree, šteje kot plačilo z gotovino in je zato podvrženo obveznosti davčnega potrjevanja računov.«*
Tko da IMO je Paypal safe, saj vsako plačilo prejmejo oni, nato si ga (al pa tut ne...) nakažeš na TRR ali kartico.
Sicer pa: Gumroad, DealGuardian, Clickbank, ipd vsi delajo podobno kot Paypal - keš pade na njihove račune, ti pa si naknadno pretočiš fičnike h sebi...
Ok, a mi zna kdo razložit - čimbolj uradno - kako je če s Paypala kupim zlato, srebro ali bitcoine? Je to tudi "gotovinsko", ker je račun na PP tretiran kot "moj"? Pa ne da bi rad karkoli skrival s takimi nakupi, ker PP itak vse da našim...
Hvala!
zakaj bi kompliciral in za Braintree potrjeval račune, za Paypal pa ne? Mi pa enostavno potrjujemo oboje. Sem zgrešil kako slabo stran tega?
Fikus123:
To ne drži.Paypal še vedno ni gotovinsko plačilo. Vprašanje #186, medtem ko med gotovinsko plačilo spada BrainTree, ki deluje pod okriljem Paypala.
#186 je odgovor iz 18. 9. 2015.
odgovori #220 in #307 pa so iz 9.2.2016, kjer so spremenili svojo opredelitev. označeni z rdečo. celo odgovor #220 so prevlekli z rdečo, da ne bi kdo zgrešil.
Banka Slovenije še decembra 2015 ni vedela kako naj definira te ponudnike plačilnih stroitev. Ko so se končno zmenili, so sledili novi odgovori - kot to meni deluje.
in... absurd je, da se gremo poimensko ali je nekateri ponudnik plačilnih storitev izvzet ali ni. tudi jaz uporabljam enega, ki ni nikjer zajet. menda ne bomo morali poimensko spraševati FURS za vsakega posebej, ki tako ali tako rabi par mesecev, da preštudira vsa nova čuda.
in odgovor #307 zajema vse te primere in se ne nanaša le na Braintree s temle sestavkom:
"pri plačilu s kreditno kartico v spletni trgovini z uporabo platforme Braintree *ni izpolnjen pogoj
neposrednega nakazila na račun prodajalca, saj prodajalec prejme za opravljene transakcije
skupen priliv sredstev na svoj TRR račun v dogovorjenih intervalih (npr. mesečno)**.
Glede na navedeno se plačilo s plačilno/kreditno kartico v spletni trgovini, tudi v primeru
uporabe plačilne platforme Braintree, šteje kot plačilo z gotovino in je zato podvrženo
obveznosti davčnega potrjevanja računov.*".
Lahko se strinjamo, da del "ni izpolnjen pogoj neposrednega nakazila na račun prodajalca, saj prodajalec prejme za opravljene transakcije skupen priliv sredstev na svoj TRR račun v dogovorjenih intervalih (npr. mesečno)" velja pravzaprav za vse ponudnike.
Če obstaja kak ponudnik, ki plačila strank nakaže takoj na naš transakcijski račun z imenom stranke vidnem na izpisku kot plačnik, bi pa to res rad videl. Sploh takega, ki sprejema USD in nam potem konvertira v EUR za bagatelni fee in potem še nakaže takoj preko SEPA preko banke, ki tudi zaračuna bagatelni fee. Če to obstaja, potem je to pametna rešitev, vendar... Paypal in N drugih tega nimajo. Plačila enostavno ne padejo direktno na račun in jih vsa dobivamo kumulativno, ko nam osebno zapaše in to po odgovoru #307 zapade pod gotovinska plačila.
Odgovor #307 se tepe z odgovorm #186, ampak rekel bi, da ker je #307 zadnji, je to njihovo trenutno stališče glede takih plačil in da je #186 torej "zastarel". Lahko le upamo da ne, vendar se zdi #307 bolj univerzalno opredeljen kot #186, plus novejši je...
Očitno jih bo treba spet pocukat za rokav, da imajo kontradiktorne odgovore in naj se dokončno izjasnijo. Bojim pa se, da bo #186 odletel iz seznama.
Meni so pa na računovodstvu rekli, da je rešitev za samozaposlene prišla z novim zakonom, da ne potrebujemo poslovnega računa za vodenje posla. Torej, tako kot se lahko osebni račun sedaj knjiži za prihodke, se tudi PayPal (pri samozaposlenih) knjiži kot bančni račun in je s tem izpolnjen tudi pogoj sledljivosti plačil (če ti nekdo plača preko PayPala se vidi ime in priimek na enak način, kot če gre račun plačati preko UPN naloga na pošto oz. s spletnim nakazilom).
Meni se zdi tole kar buletproof, glede na omenjene polemike.
V končni fazi pa lahko s PayPala dvigneš denar na osebni račun, ga dvigneš kot gotovino, greš na pošto in preko UPN naloga plačaš izdan račun za brezgotovinsko plačevanje, pri čemer navedeš stranko kot plačnika. Vsaj jaz si zadeve tako razlagam :)
ž:
Meni so pa na računovodstvu rekli, da je rešitev za samozaposlene prišla z novim zakonom, da ne potrebujemo poslovnega računa za vodenje posla. Torej, tako kot se lahko osebni račun sedaj knjiži za prihodke, se tudi PayPal (pri samozaposlenih) knjiži kot bančni račun in je s tem izpolnjen tudi pogoj sledljivosti plačil (če ti nekdo plača preko PayPala se vidi ime in priimek na enak način, kot če gre račun plačati preko UPN naloga na pošto oz. s spletnim nakazilom).Meni se zdi tole kar buletproof, glede na omenjene polemike.
V končni fazi pa lahko s PayPala dvigneš denar na osebni račun, ga dvigneš kot gotovino, greš na pošto in preko UPN naloga plačaš izdan račun za brezgotovinsko plačevanje, pri čemer navedeš stranko kot plačnika. Vsaj jaz si zadeve tako razlagam :)
zanimivo, ne?
samo poglej tole iz logičnega vidika:
ž:
se tudi PayPal (pri samozaposlenih) knjiži kot bančni račun in je s tem izpolnjen tudi pogoj sledljivosti plačil (če ti nekdo plača preko PayPala se vidi ime in priimek na enak način, kot če gre račun plačati preko UPN naloga na pošto oz. s spletnim nakazilom).
pogoj sledljivosti plačil je vsekakor izpolnjen ne glede na naš status ali obliko gospodarske družbe. sledljivost se ne zmanjša če spremenimo status ali obliko družbe. sledljivost je v vseh primerih enaka.
ampak dopovejmo to FURSu.
kar se pa tiče Paypala kot TRR, če vprašamo Banko Slovenije, bo povedala da Paypal ni bančni račun. Lahko ga knjižiš kot takega zaradi sledljivosti, vendar zaradi tega ni prepoznan kot tak s strani FURSa. Za njih je po trenutno prebranem transakcijski račun samo tisti, ki obstaja na banki.
Odgovor #307 govori tudi, da so transakcije kjer prodajalec prejme za opravljene transakcije skupen priliv sredstev na svoj TRR račun v dogovorjenih intervalih (npr. mesečno) prepoznane kot gotovina. in to se pri samozaposlenih ne spremeni, samo zato, ker mogoče nimajo poslovnega računa. nikjer ne piše da razlika v osebnem ali poslovnem računu dela nek poslovni dogodek sledljiv ali nek račun na plačilni platformi za transakcijskega.
v končlni fazi še vedno prejmeš kumulativna plačila na TRR in Paypal ni TRR. V kolikor se Paypal tretira kot TRR, samo in zgolj za samozaposlene, ki uporabljajo svoj osebni račun, bi to interpretacijo rad videl zapisano uradno s strani FURSa ali zakonodajalca.
če si nekdo želi, da bi plačilne platforme bile prepoznane kot negotovinska plačila, lahko trenutno zapisane odgovore interpretira tudi tako, vendar so iz FURSa na voljo tudi odgovori, ki odločno nasprotujejo tej intrepretaciji. ne glede na status.
treba bo vprašat na FURS, da se izjasnijo do konca.
Mikro, premalo bodo zaslužil z davčnimi blagajnami, ker se seveda spravili lovit napačne ljudi. Zato bodo naredili par lukenj v zakonu, kjer bodo lahko potem inšpektorji rekl tko da boš pač plačal kazen pa če boš naredil vse prav.
Tko je :)
Tody:
Mikro, premalo bodo zaslužil z davčnimi blagajnami, ker se seveda spravili lovit napačne ljudi.
to je 100% dejstvo. birokracija v vsem svojem sijaju.
ampak jaz jim nočem dati prilike, da bi služili s kaznimi na moj račun namesto z dodatnimi pobranimi davki, kar je bil osnovni namen, samo zato, ker se jim ne bliska kaj sploh hočejo.
in oni imajo pravno službo, ki lahko poda svoje mnenje na katerega se ti lahko opreš. trenutno njihov FAQ vsebuje nasprotujoča mnenja in to je treba defacto razrešit. kajti tako da bom vedno trepetal ali bo "samo" 2 jurja kazni ali pa 25 jurjev... tako se jaz ne grem. kot tudi ne tako da bom vse potrjeval, ko mi ne bi bilo treba.
čim najdem čas bo njihov generalštab dobil izčrpno prošnjo, da se izjasnijo.
trenutno si na 100% varni strani samo, če vse iz Paypala (ipd) potrjuješ.
Paypal je negotovinsko plačilo in ne rabiš potrjevat računov.
Že v prvem postu je link do dokumenta, kjer to piše (Vprašanje 186).
Braintree (četudi je v lasti Paypala) je gotovinsko plačilo in je potrebno potrjevanje računov.