Kaj sodi med digitalne produkte?

Ponovno rabim pomoč :)

Nekaj dni nazaj sem imel en kup vprašanj glede odprtja s.p. in dela preko fiverrja- V tem času sva z računovodjem vse zadeve uredila tako, da mi to sedaj štima.

Pojavlja pa se mi težava, kako obravnavati svoje stranke, ki bi jih pridobil neposredno in neko preko freelancer portala.

Torej, po pravilih EU bi moral EU strankam zaračunavati DDV države iz katere prihajajo, kar pomeni, da moram postati atipični zavezanec za DDV. To je v primeru, da dostavljam digitalne produkte.

Težko pa si razlagam, kaj vse sodi med digitalne produkte.

Najlažje bo, če bom svoje delo enačil z designom (čeprav ni čisto enako). Torej, če nekdo pri slovenskem s.p.-ju naroči izdelavo logotipa in je ta stranka npr. iz Poljske. Ali gre v tem primeru za digitalno storitve ali ne? Ker ne gre za avtomatski download ipd. sklepam, da gre za storitev, ki ni digitalna in jo lahko zaračunam po pravilih slovenskega DDV-ja oz. ga ne zaračunam, če nisem zavezanec.

Ali me lahko kdo poduči kako je s tem?

Še enkrat hvala.

5 odgovorov

Mas par alternativ - vec povedano ze tukaj:

Link #1

Link #2

Hvala. Vse to razumem in sem že pregledal.

Sprašujem pa, ali gre za elektronsko storitev (digitalni produkt) če opravljam storitev za nekoga iz EU in mu jo posredujem po elektronski pošti.

Tukaj ne govorimo o downloadu knjig. Npr. nekdo me kontaktira za izris logotipa. Sklenema pogodbo in mu produkt dostavim po mailu. Kolikor sem razumel tukaj ne gre za digitalni produkt in ni potrebno slediti obdavčitvi po kraju kupca, drži?

Kolikor vem (in je bilo že napisano na tem forumu), se naročilo obdavči z DDVjem države stranke samo v primeru, da gre za popolnoma elektronsko storitev, brez da si ti kot ponudnik moral kaj sam narediti (npr. potrditi naročilo in sam poslati po emailu produkt).
Sem pa pri kupovanju opazil, da določeni EU trgovci kljub temu vseeno zaračunajo naš DDV, tudi za fizične produkte (npr. computeruniverse.net).

Če ti po naročilu nekaj izdelaš za stranko, je to pomojem storitev. Pomojem oblikovanje ni drugače tretirano kot programirjanje, ali pač? Če potem storitve "izvažaš", potem v nobenem primeru (razen če prekoračiš mejo v določeni državi) ne zaračunaš DDV. Tako sem delal to jaz, za programiranje.

SlimDeluxe:
Sem pa pri kupovanju opazil, da določeni EU trgovci kljub temu vseeno zaračunajo naš DDV, tudi za fizične produkte (npr. computeruniverse.net).

To nima veze s tem.
To je zato, ker so presegli prag 35.000€ prodaje v Slovenijo, zato so se morali registrirati za DDV pri nas (to prag velja pri spletni prodaji za fizične produkte in je odvisen od države do države, pri večini pa je tam okoli 35.000€).

1