Odpiranje s.p. stotič - Amazon, itd.
4 naročniki
4 naročniki
Par mesecev nazaj sem prenehal z vsem in se fokusiral na Amazon associates program. Lahko odprem s.p., ampak bi bilo vse skupaj na tankem ledu trenutno. Počakal bom par mesecev, da pridem na malo višji nivo, da ne bo potem prišlo do zapletov in kakšne nepredvidene situacije.
Na Amazon še nisem vnesel davčnih podatkov, niti si nisem ničesar izplačal. Nabralo se mi bo pa v parih mesecih dovolj za zagon vsega skupaj. Bolj kot berem o pravilih poslovanja, manj mi je jasno, zato je pomoč dobrodošla.
- Kako je z outsourcanjem fizičnih tujih oseb? Bral sem, da če mi tujci ne morejo izstaviti računa, imam z njimi same probleme - plačevanje njihove dohodnine, itd. Je kaj resnice na tem? Kaj je alternativa, poslovanje prek Fiverr? To bi me stalo 20%, kakšne so druge opcije?
Če odprem podjetje v tujini, s tem ni problemov, ali pač? Teh 20% plačevanja za vsako storitev tuje fizične osebe bi v končni fazi pomenilo nujo po odprtju podjetja v tujini + s.p. v Slo, če je temu res tako.
- Ko dam Amazon izplačilo, moram čakati dobra 2 meseca na ček. Ker sem druge stvari dal kompletno na stran, bi prva 2 meseca mogel plačevati prispevke in varstvo pri delu praktično brez vidnih prihodkov. Se da nekako izogniti, da naročim ček prej, s.p. pa odprem ko ček pride v moje roke?
Alternativa je Payoneer, ga prijavim davčnem uradu, izplačam tja? Kako čim hitreje iz denarja na Payoneer na TRR? Ima Payoneer že to opcijo?
Slišal sem, da marsikje online ne izstavljajo primernih računov, zato se kakšna stvar po slovenskih zahtevah ne da prišteti v stroške in teh bi bilo ogromno.
Se pravi - poslovanje s tujino, plačevanje tujim fizičnim osebam, denar na Paypal, kreditna kartica, Paypal... Tipičen internetni marketing skratka. Na NLB so se zgubljali že ko sem tja prišel z Adsense čekom. Katero banko uporabljate za poslovanje in zakaj?
Načeloma bi se prej pogovoril z računovodom, ampak z vašo pomočjo bom pogovor opravil v 1 uri in ne v 5, ker mi trenutno niti osnove niso preveč jasne. :)
4 odgovori
Za outsource-anje uporabi servis (Fiverr, oDesk, Elance,...) se reg. kot firma, in maš rešeno birokracijo + še nekaj zaščite.
Za izplačila če izbereš PayPal, rabiš Viso Electron debetno kartico. Jaz imam to na NKBM in izplačila iz PayPal-a na TRR normalno tečejo. Odvisno kok prometa že imaš na PP pa lahko imaše določene omejitve. Nekje imajo zapisano kaj vse moreš izpolnjevat, da si potem praktično omejen samo z posamezno transakcijo - ki znaša $2500, potem je tudi tistiš 2€/transakcija provizije, neznaten znesek.
Kar se tiče računov, jaz ponavadi, če ni ekstra polja za Tax/VAT ID, stisnem da Id za DDV v eno polje pač, toliko da se vidi na računu. Najbolj važno je da je davčna na računu! Pa pač naslov daš tam kjer je sedež, in ne bi smelo bit problemov - vsaj jaz jih nisem imel do zdaj.
PayPal in te servise ni treba prijavljat - v bistvu PayPal sploh ne vidijo (tako je neka davčna ref. sama rekla). Važno je, da ko denar prileti na TRR, znaš pojasnit od kod pride.
Tako upam da kaj pomaga! :)
Hvala milijonkrat, res pomaga! Zadeve le niso tako slabe, kot sem si mislil. :)
Od naštetih freelance platform Elance pobere najmanj provizije - 8.75%, kar je že bolj humano. Verjetno obstajajo še cenejše alternative, ampak jih bo treba poiskat.
Še par noobovskih vprašanj:
Če odprem S.P., ima ta ista davčno številko kot jaz kot fizična oseba? Če je temu tako, potem predvidevam, da lahko na Amazonu vnesem svoje davčne podatke in odprem s.p. takoj ko mi ček prispe v roke in to z lahkoto prikažem kot prihodek s.p.ja?
Če kupim recimo od Američana del optimizacije, on pa nima nekega podjetja, ima pa Paypal business account, mora on tudi na Elance/Fiverr/Odesk, ali lahko od njega dobim primeren račun
Ista davčna številka. Za ček moraš še izdat račun Amazonu, da se prikaže kot prihodek.
Lahko zahtevaš račun, lahko tudi samo zahtevaš podatke od njega in sam spišeš račun po naših zahtevah.
Ne bi ti škodilo, če bi si še malo prebral, predvsem računovodske zadeve.