SEO možnosti, Word Press vs. Joomla
7 naročnikov
7 naročnikov
Začel bom delati nekatere strani s CMS-si. Malo sem prebrskal WordPress in Joomlo. Drugam ne bi rinil. Vidim, da se v primerjavi s preteklostjo oboji lepo trudijo v smeri SEO.
Imate kakršne koli nasvete glede izbire CMS-a glede na možnosti SEO-optimizacije?
Torej "Word Press vs. Joomla"
Osebno mi Word Press deluje nekako bolj Search engine friendly. A je?
9 odgovorov
Glede SEO friendly ni prav nobenega problema obeh sistemov sfrizirat. Dejstvo pa je da so vsi najbolj popularni SEO dodatki (to gre preko obicajne onsite optimizacije strani) narejeni izkljucno za wordpress platformo :)
Po mojem mnenju je bolje začeti s tem, kakšna bo spletna stran kot pa kateri je boljši za SEO... ker, če računaš na veliko stran, z raznimi dodatki, potem je verjetno bolje posegati po Joomli, če pa imaš v mislih nekaj lahkega z uporabo kakšnega templata, pa morda WP. Ne vem, WP-ja nepoznam, toliko kolikor pa sem se srečal z njim, pa mene ni prepričal.
Glede SEO pa je tako. Kolikor se boš potrduli, toliko boš imel uspeha. Mislim pa, da samo z instalacijo nekega "super duper" SEO modula uspeh ne bo top of the top ampak bo potrebno postoriti še kaj.
Zdaj, če si začetnik in iščeš neko bljižnico je kakšen SEO modul res dobrodošel, dolgoročno pa to ni ok, ker če se boš navadil ne nek SEO modul mu boš slepo sledil in ne boš mogel raziskovati in testirati razne teorije o SEO... če pa se zadeve lotiš ročno, pa boš kot rezultat dobil točno to kar iščeš, imel boš popolno kontrolo nad vsebino in neuporabnimi zadevami na spletnih straneh.... itd itd. Res, s prvo opcijo boš verjetno v eni uri nekaj naredil, medtem, ko boš v drugi potreboval kakšen dan več... Sam se nisem nikoli posluževal SEO puginov (razen za testiranje in primerjave rezultatov) in lahko rečem, da so SEO rezultati brez zelo ok.... skratka, noben SEO plug in me ni prepričal.
Menim celo, da z novo Joomlo 2.5 in 3.0 za SEO ne potrebuješ nobenega dodatnega SEO pulg-ina, ker ima to že v osnovi zraven. Seveda obstajajo dodatni SEO plug-ini, vendar jih sam ne uporabljam, ker ni potrebno.... Najverjetneje je tako tudi pri WP... da če se malo potrudiš, ne potrebuješ plug-inov.... + to, da vsak plug-in dodatno potencialno odpre možnost, da ti nekoč nekdo vdre na stran.
Sicer pa tukaj govorimo o ON-SITE SEO.
Tukaj je pomembno:
- gola vsebina, na ketero noben SEO plug in ne vpliva
- razni tagi... kot so h1, h2, b... in recimo tudi meta tagi (ok, tukaj se stroka malo razhaja, menim pa, da jih je škoda zanemarjati.... če ti da 1% kvalitete, je to morda dovolj, da premagaš konkurenta)... omenjene je bolje nastavljati na roke, kot pa z neko avtomatiko. Sem prepričan, da bo rezultat zagotovo nekaj % boljši
- SEO friendly url-ji.... kot sem rekel, to ima Joomla v osnovi ža zraven, mislim pa, da WP tudi
- razmerje med bralnim besedilom in vse nepotrebni navlaki (TABLE, DIV, SPAN) - tega naj bo čim manj.... da ne govorim o raznih javascriptih, css-sih, ki se jih lepi kar v osnovni index.html iziroma index.php.... seveda čisto brez ne gre
- pomembne so tudi postavitve, kje je kaj.... na kar pa tudi mislim, d anoben SEO plug in ne vpliva.... torej, kje je kakšen link, kje je recimo kakšen h1.... in podobno...
Čeprav ti lahko povem iz izkušenj, da tudi če ne upoštevaš teh nasvetov, je važno besedilo in besedilo in besedilo... in po moje bo google več in več poudarka dal na to.... seved apa ne bo nikoli več ško skozi z nabijanjem ključnih besed v golo besedilo.... te časi so že zdavnaj za nami....
V grobem pa: bodi natančen in ne išči bljižnic. Ne odnehaj, če neke besede ne moreš postaviti tam, ko bi jo rad. Vse se da.
Ok, toliko o mojem mnenju.
Thanks za uporabne info.
Odločil sem se za WP, ker:
- ne bom gradil kompleksnih, zahtevnih spletišč.
- nisem programerski tip in mislim, da mi bo WP omogočal delo z najmanj posegi v kodo
Pa še.
Klasični SEO poznam in sem pristaš "zdravih" strani, zdravega linkanja in itak veliko dela.
Zanimalo me je, če ima Word Press (ali Google) v SEO smeri kakršnakoli čudaška obnašanja oz. če je potrebno karkoli takega predvidevati vnaprej.
Oblika linkov, konstrukcija strani, kategorije, podkategorije, globina, arhivi...