Doživljenska garancija na delovanje kode

Pozdrav,

zgolj "anketno" sprašujem, ali je že kdo dal kakšni stranki doživljensko garancijo na neko kodo/program? Torej da bo 100% vedno delovalo, če strežnik in vse ostane enako.

Hvala in lp

10 odgovorov

Zakaj bi pa to sploh dajal. Koda je koda in če prvič deluje, deluje ob nespremenjenih pogojih vedno, tudi miljavžent let.

Računalniki so še vedno deterministični :)

Mi smo dajal v nekih primerih, ampak tudi ne vec. Problem je razumevanje, garancijo das seveda samo na svojo kodo, je pa prevec neznank kaj gre lahko narobe.

@matjaz: marsikateri bug se odkrije kasneje, lahko tudi precej kasneje, za takrat je dobro je dogovorjeno kako se to resuje in ali spada v prvotno ceno/oceno ali je to loceno...

1

Pa ka si ti nor.

Pri IT, še posebno pri webu je težko dat garancijo za naslednje leto kaj šele za več.

Mi konkretno damo 6 mesecev za bugfix, ki je omejen na takrat znane tehnologije in ne vkljucuje težav z spremembami okolja (browserji, os...). Tako vsi vemo kdo kdaj pije in plača (načeloma)

121

Problem je, da si stranka rada to vedno razlaga po svoje. Potem to izkoriščajo. Jaz bi se temu izognil.

Pri nas dajemo 3 mesece garancije. Sicer če je kak manjši bug, kaj za pofixat ali popatchat, naredimo ponavadi v smislu dobrega odnosa s stranko tudi zastonj ali zelo poceni (kasneje po 3. mesecih).

Ni šans, je bolje, da vzameš pištolo in se sam ustreliš v nogo.. Zakaj bi to deval? Ti ni v interesu dodatno zaslužiti ob upgrejdih, spremembah, bugfixih? Moraš vedeti, da podjetja, ki prodajajo ustaljen software (IBM, SAP, Oracle,..) nikoli ne dodajo zraven garancije? Zakaj misliš da ne? Ker je vzdrževanje strašen biznis in se zdi da je včasih bug v aplikaciji dodan namerno :)

2

d3:
Ker je vzdrževanje strašen biznis in se zdi da je včasih bug v aplikaciji dodan namerno :)

Se opravičujem za delni offtopic, ampak ravno danes sem (sicer v povezavi z neko drugo temo) bral o podobni zadevi, vezano bolj na blagovni sektor: Planned obsolescence
Klasičen primer je življenska doba žarnic.

esedic:

d3:
Ker je vzdrževanje strašen biznis in se zdi da je včasih bug v aplikaciji dodan namerno :)

Se opravičujem za delni offtopic, ampak ravno danes sem (sicer v povezavi z neko drugo temo) bral o podobni zadevi, vezano bolj na blagovni sektor: Planned obsolescence
Klasičen primer je življenska doba žarnic.

V bistvu je za vse izdelke planned obsolescence. Tovarne imajo strokovnjake, ki racunajo kako izdelati artikel, da bo odpovedal v kratkem casu po preteku garancijskega roka.

Ce se zelis zamerit stranki ji racunaj za bugfixe... pusti support, vzdrzevanje, tehnicno podporo in ostale postavke, ampak bugfix... torej, ti kot razvijalec naredis napako, nekaj ne dela, zaradi dolocenih okoliscin se opazi to kasneje in bam, usekas placljive ure?

V koncni fazi tudi lahko, vazno samo kako imas to reseno vnaprej - ce stranka ve da bo morala placevati za nesposobnost razvijalca, zakaj ne. Ostali, ki ne delamo s javno upravo in podobnimi placniki, moramo to drugace resiti.

Ni vsaka aplikacija tudi nekaj kar je potrebno ves cas dodelovati, dolocene aplikacije laufajo brez problema let in leta in je cisto vseeno, ce so se v tabelah :)

3

Doživljenski garanciji se reče "vzdrževalna pogodba" :)

11