WDS na Linksys WRT-54GL z DD-WRT
2 naročnika
2 naročnika
Zdravo,
v vasi imamo 7 Linksys WRT-54GL routerjev z DD-WRT programsko opremo, katere sem med sabo povezal z WDS-jem.
Za varnost sem uporabil WEP, mislim, da je to tudi edino, kar deluje na WDS.
Imam samo še težavo, da se mi navadne brezžične omrežne kartice ne znajo povezat na router, ravno tako ne telefoni, laptopi... Routerji pa med sabo super "špilajo".
Mislim, da je težava v IP naslovih. Mogoče bi moral DHCP server drugače konfigurirat? Na glavnem routerju imam DHCP vklopljen, na ostalih pa izklopljen, tako sem našel v navodilih na netu. Je to ok?
HVALA za vso pomoč!
6 odgovorov
Glavni router ima IP 192.168.1.1, naslednji pa 192.168.1.2, 192.168.1.3...
DHCP server, ki je vklopljen le na 192.168.1.1 začne deliti naslove pri 192.168.1.100.
Je tukaj kakšen problem?
Pred kratkim sem postavil enako konfiguracijo pri znancu v njegovi "malo" večji hiši. Gre za 3x Linksys tipa WRT54Gx (GS, GL), povezani preko WDS, vezani zaporedno (1 -> 2 -> 3), kot firmware pa služi Tomato 1.28. Tovrstno konfiguracijo sem postavljal prvič, sledil pa sem navodilom na tej strani.
Glavni router ima prav tako IP 192.168.2.1, naslednji 192.168.2.2, tretji pa 192.168.2.3. DHCP je omogočen le na prvem, pri vseh ostalih je izključen, range pa je nastavljen na 192.168.2.100-192.168.2.149. Wi-Fi je zaščiten z WPA Personal in AES.
Zadeva deluje brezhibno, ugotovil sem le to, da morajo imeti routerji med seboj čim boljši signal, saj čim sem tretjega (zadnji v verigi) nekoliko odmaknil, je vse skupaj pričelo delovati precej počasi. Optimalna nastavitev je bila na koncu klet (kjer je tudi linija-modem) -> pritličje -> 1. nadstropje.
Sem vse poštimal - ko sem preverjal nastavitve, sem opazil, da sem se zmotil pri maski.
Wpa pri meni ni deloval - kolikor sem bral po forumih, je z zaščito precej problemov in razlik pri WDS-ju. Kakorkoli....
Nekaj pa me še zanima. Kaj je sedaj najbolje nastavit za deljenje internetne povezave z ostalih routerjev. Virtual Interface na vsakem routerju in vsakemu drugo SSID ime, pa se potem povežeš na katerega želiš npr. s telefonom, ali vsem nastavit isti SSID za Virtual interface, pa potem telefon izbere najboljši signal. Brez VirtualInterfaca pa ostali routerji ne oddajajo naprej internetne povezave, če prav razumem?
Ne vem kaj je mišljeno pod Virtual Interface, saj Tomato tega nima oz. ima drugače poimenovano. Jaz sem uporabil enoten SSID na vseh routerjih, saj bi bilo nekoliko moteče, da bi moral vsak telefon seznaniti s tremi SSID-ji. Tako pa, izbereš omrežje, vneseš geslo in se prosto sprehajaš po vsej okolici, ki jo pokrivajo te trije routerji.
Samo še to.
En sekundarni router (recimo mu 3) se na primarni router (1) zelo slabo povezuj - ni vidne linije. Ta router (3) pa zelo lepo vidi router (4), ki je tudi sekundarni.
Zanima me, če se lahko router 3 povezuje na 4, ta 4 pa se naprej povezuje na 1 kot vsi ostali. Bi to šlo, in kaj bi moral nastavit?
Kako sem seznanjen ni priporočljivo, da bi se vezava routerjev končala v krogu:
Avoid creating loop or a situation where there are multiple paths.
Vir in skice: http://www.polarcloud.com/tomatofaq#howdoiusewds