Iste cene vse trgovine, kako izstopati?
10 naročnikov
10 naročnikov
Slabo za kupce in slabo za nas prodajalce je ko je treba po navodilih proizvajalca cene postaviti na kataloška + DDV, RVC je sicer večji ampak prodaja zagotovo pade.
Kako se lastniki spletni trgovin ubadate s tem?
Odobravate naknadne popuste za celoten znesek?
Udarni banerji na teh izdelkih kjer ponujate popust po izžrebu?
Kaj narediti, da se bo potencialna stranka odločila za nakup pri nas in ne pri konkurenčni trgovini, ko pa so cene popolnoma enake?
S takšno politiko po mojem mnenju največ izgubimo spletne trgovine, saj je nas najlažje kontrolirati, medtem ko se proizvajalcu niti ne sanja da ima Štefan iz Lemberga v svoji trgovini z železnino nižje cene od kataloških...
15 odgovorov
Če tega ne bi bilo, bi pa, kot lahko vidiš problem v temi Pot do uspeha marže strmo padle. Ker ljudje so smotani in mislijo, da če postavijo spletno trgovino za 500eur in ponudijo 5% ali pa 10% nižje cene od konkurence, bodo jutri vsi kupovali pri njih.
Po številu failanih spletnih projektov je jasno, da ta model poslovanja ne deluje.
Poleg tega nižanje cene razvrednosti blagovno znamko. Appla tudi nikjer ne dobiš za 50% cene, ker to pač ne dovolijo. Njihova naprava stane 600eur in pika. Kakšna akcija morda sem pa tja pri pogodbenih partnerjih.
Kar bi jaz naredil na tvojem mestu je, da bi se z dobaviteljem dogovoril, da da nek izdelek v določenem obdobju samo tebi v kacijo. Recimo komplet Unior orodja 20% ceneje. In boš samo ti imel tako dobro ceno v Sloveniji in kdor bo hotel to takrat kupiti bo kupil pri tebi.
Nekomu drugemu da pa nekaj drugega.
Po mojih izkušnjah so veliki playerji pripravljeni tudi malim igralcem narediti take usluge.
EDIT: in ja, še glavno kar sem pozabil
Cena ni vse! Kupca, ki mu je cena en in edini dejavnik pri nakupu, si verjetno sploh ne želiš imeti.
Delaj na celostni uporabniški izkušnji, ki bo kupce tako navdušila, da se ne bodo sekirali če je zadeva pri tebi 2eur dražja.
Moj primer:
3-4 leta nazaj sem kupoval svoj prvi SSD disk. Naročil pri XY slovenski trgovini. Nič prej pogledal, čeprav so na trgu že nekaj let in sem za njih že slišal. Cena najnižja, dobava kao 1 teden.
Diski so prišli šele po dobrem mesecu. Če bi to vedel bi v štartu vzel na mimovrste, dal tistih par eur več in imel diske v 3dneh doma. OD takrat dalje kupujem 90% na mimovrste, ker jim zaupam da se bodo držali obljubljenega in se mi ne da upadati z iskanjem konkurence ki za nižjo ceno nudi enako - to me namreč stane truda in časa. Kot potrošnik sem pač len.
Torej, delaj na tem, da ti bodo kupci zaupali, te imeli radi, pa se s ceno ne bodo prav dosti ukvarjali, dokler je ta v mejah normale
Z vsem kar si napisal se popolnoma strinjam, visoki popusti vodijo v razvrednotenje znamke, na kar so proizvajalci najbolj občutljivi.
Glede akcij proizvajalcev pa menim, da sami proizvajalci dovolj dobro poskrbijo za vseslovenske akcije kamor uvrstijo dosti artiklov.
O tem sprašujem zato, ker bodo vedno podjetja, ki se ne bodo držala navodil, zaradi takšnih pa največ izgubimo mali.
In ravno spletna trgovina ki jo omenjaš, največ ruši ravnovesje cen. Kjerkoli sem bil na sestanku v zadnjem mesecu, vsi so jih grajali ker z svojimi cenami rušijo trg, ampak še vedno jih to dovolijo, ker delajo velik promet.
To je super za potrošnka, vsi mamo raje da nekaj manj plačamo, ni pa dobro za ostale ponudnike.
Samo nekaj. A ni to prepovedano - kot proizvajalec oz distributer postaviti najnižjo MPC, po kateri lahko trgovec proda naprej?
In kako to izgleda, glede na to, da na pogodbi ne sme biti nič napisano? Ti mpc preko telefona povejo, ...? Ne hecam, resno me zanima kako to izgleda.
Dobis PPC/RRP za Evropo (za Britanjo je vedno druga cena). Ce se ne drzis cen, pac ne dobis vec robe - hvalabogu za take proizvajalce, drugace bi ze zdavnaj padli pod 20% marze :).
Eden od nasih dobaviteljev je v celoti prepovedal prodajo na ebayju in amazonu, ker so tam nekateri vecji prodajalci povsem sesuli trg ... zdaj so se cene po vse evropi normalizirale (ceprav nimajo niti PPC/RRP) in smo nenadoma med najugodnejsimi ponudniki v Evropi, ceprav nismo cene spremenili niti za cent ...
Content marketing je odgovor zate. Na takšen način boš dobil nove kupce, ki ne bojo takrat, ko bodo pripravljeni za nakup, šli k tistemu ki je najcenejši. In ista stvar potem na ponakupni fazi, content in skrb za kupca tudi po tem ko je potegnil kartico ti bo delala returning kupce. Mi to vedno ponazorimo s CDJ-jem (shameless self promotion na tem linku) Priznam pa, ja, to je drago in si tega ne more vsaka trgovina v vsaki niši privoščit. Ampak se da.
MarioMisaron - če obstaja možnost najdi še enega dobavitelja saj na ta način ustvariš konkurenco in daš dobavitelju vedeti, da ti ne more ukazovati in vplivati na tvoj posel. Najslabše je, če si odvisen od nekoga tretjega in se on tega zaveda.
Poznam veliko (uspešnih) slovenskih zgodb, ki so zaživele šele s pobegom iz nadzora slovenskih dobaviteljev.
Pred parimi dnevi sem ravno govoril z dobaviteljem, katerega artikel po veleprodajni ceni je 20-25% dražji kot je maloprodajna cena 2-3 trgovin. Kar mi je bilo najbolj šokantno je to, da se mu zadeva sploh ne zdi sporna in niti ne vem, če je razumel, da je v tem primeru trgovcem bolje kupiti po redni poti pri svoji konkurenci kot pri njemu. Ponavadi se predramijo šele ko dojamejo, da so vsi začeli dobavljati iz Češke/Turčije/Romunije in brandi pritisnejo na njih, ker ničesar več ne prodajo.
Vloga dobavitelja ni nadziranje cen, ampak dobava artiklov. Če pa brand ne želi rušenja trga in dumperstva na svojih artiklih lahko za to poskrbi (tako kot Apple). Namreč če to na evropski ravni počneta 2 dobavitelja, 3 pa ne, ni to nobena regulacija cen pač pa samo neutemeljeno teženje.
Še zdaleč pa ni cena edini faktor, saj bi v tem primeru 90% trgovcev že propadlo. Komuniciraj tudi tisto v čemer si dober (garancija, dostava takoj naslednji dan...). Naredi analizo svojih kupcev in preveri kaj jim je sploh pomembno, nekatere branže so precej cenovno neobčutljive, če zadovoljiš neke druge kriterije. Ampak to je potrebno preveriti, ne kar ugibati...