Solastništvo na obstoječem d.o.o.-ju ali novem
7 naročnikov
7 naročnikov
Pozdrav vsem,
Optiweb obstaja že 6 let, par let nazaj pa sva s kolegom pričela še svojo zgodbo z Video. Sedaj je prišel čas, da se to tudi pravno uredi in da kolega dobi solastništvo (zaradi določenih razlogov mu to do sedaj ni dopuščalo). Sedaj pa ne veva točno kaj bi bila najboljša varianta, predvsem s stališča stroškov:
- Ali dobi samo solastništvo na Optiweb d.o.o.-ju (ni ravno najboljše ker bo dobil manj procentov in ker bo manj procentov za potencialne solastnike)
- Odpreva nov d.o.o. in si razdeliva solastništvo
- Greva v kakšno hčerinsko podjetje oziroma skupino ... tega praktično nič ne poznam
Ima kdo kakšne izkušnje kako je s tem? Ste že delali kakšne izračune kdaj?
Hvala za vse inf.
Pa lep vikend! :)
11 odgovorov
Spremembe lastništva moraš opraviti pri notarju. Sestavi ti novo družbeno pogodbo, pripravi vse potrebne papirje in računa okoli 300€. Postopek sam ne traja dolgo, cca. 1 uro + potem čas, da spremembe vpišejo v sodni register (par dni). Pri tem pazi, kolega bo dobil v last delež podjetja, kar je treba nekako upravičiti. Ponavadi se deleži kupujejo, lahko daš tudi brezplačno, v vsakem primeru pa se dobro pozanimaj pri računovodji, koliko se to njemu pozna pri dohodkih.
Druga opcija je iz vidika vzpostavitve IMHO najbolj enostavna. Odpreta nov d.o.o., si že pri ustanovitvi razdelita procente in je zadeva rešena. Strošek cca. 0€. Edino ločeno računovodstvo moraš voditi, odpreti ločen TRR in še kakšno malenkost. Ampak načeloma to ni problem, obstoječi rač. servis ti bo verjetno vzel minimalno, če priključiš še eno firmo.
Tudi s stališča delitve deležev in kapitalskih dobičkov je dost enostavno. Ker imata nekako ločeni dejavnosti, ne bo nikoli vprašanja koliko keša je not prišlo od dejavnosti Optiweba in koliko od Videe. Zadeva bo ločena in pregledna.
Hčerinsko podjetje pa sicer pomeni le to, da eno podjetje ustanovi drugo. Teoretično bi lahko zadevo speljal tako, da bi imel del novega podjetja v lasti Optiweb, drugi del pa kolega kot fizična oseba.
Ločeno podjetje.
Sej poznaš "čisti računi, dobri prijatelji"
Drugače nikol ne boste čisto 100% vedl kaj pa kako
Jaz sem za loceno podjetje. Hcerinsko podjetje je IMO najslabsa zadeva.
Stroskov je sicer nekaj vec (loceno racunovodstvo, trr/banka, letno porocilo), je pa zadeva veliko bolj cista.
Po drugi strani pa naredita klasicno druzbeno zastonj na katerikoli eVem tocki, brez stroskov notarja, ki ti ne uidejo ce bos spreminjal lastniski delez na obstojeci firmi.
Tudi bodi previden koga lastnisko spustis v Optiweb, vsaj glede na to kaksne nacrte imas za prihodnje. Ali pa vsaj ne brez res dobre druzbene pogodbe, ki tudi natancno opredeljuje kaj kdo sme, kdaj se mu zacne delez manjsat in seveda kdaj lahko dobi se kaj vec. Vsekakor pa nad 25% je potrebno biti extra previden.
Če se ne motim je možno na e-evem samo eno-osebni d.o.o. odpirat, pri družbenih pogodbah ne uide notar, ali se motim?
Na VEM točki se je včasih dalo odpret d.o.o. tudi če je udeleženih več oseb. Verjamem, da se to ni spremenilo.
carli:
Vem da lahko brezplačno eno-osebni, ne vem pa če lahko več-osebni!
Lahko. Edino prek spletna ne gre, osebno na VEM točki pa čisto normalno.
Smo osebno pred kratkim delali vecosebni doo na evem tocki, kako je preko spleta ne vem.
Se lepse, 8.8.2015 se je spremenil ZGD-1L in imamo lahko angleska oz. tuja imena firm (SuckySucky XyZ, prodaja na drobno, d.o.o., recimo).