Zanimiv članek

Danes naletim na tale članek:

http://slowwwenia.enaa.com/Slowwwenia/Komentar/Pet-stvari-ki-vam-jih-ITjevci-nikoli-ne-povedo.html

Ne strinjam se čist s temi zadevami, ki jih je navedel, pa me mal zanima še vaše mnenje.

Prvo točka je že "huda" :)

5 odgovorov

V bistvu ima v vseh točkah prav, razen prve. Seveda je precej splošno napisano, tako da lahko tudi rečemo da ima "prav". Pri prvi je pa resno usekal mimo. Vsaj za moje pojme. To pa zdaj ne pomeni, da moraš imet laptop s ketno za radiator pripet. Ampak tole "da je varnost že v osnovi vgrajena v praktično vsak izdelek ali rešitev" je pa mimo.

Ja prva je definitivno zgrešena. Da podjetja večinoma ne uporabljajo certifikatov in ostalih zadev vsaj iz mojih izkušenj ne drži.

ironično da je članek napisal lastnik največje spletne trgovine pri nas...

  1. Varnost - Če je vgrajena neka "varnost", še ne pomeni, da je zadeva varna. Računalniško nepismenega človeka zaustavi že gumb za vklop računalnika. Bolj sposobnemu pa geslo ne predstavlja neke ovire. Tudi glede prenosa podatkov prek različnih kanalov je trditev napačna. Kaj, če stranka želi imeti implementirano SMS obveščanje, notifikacije prek mobilne aplikacije, imeti podatke enostavno in pregledno na voljo tudi na mobitelu (vem, da so ti sposobni prikazati spletne strani, ampak včasih to ni povsem res).

  2. Vzdrževanje - Če stranka ne plača za to, da je izvajalec v pripravljenosti, bo pač morala počakati, da pride na vrsto. Če pa hoče vrsto preskočiti, mora pač plačati dodatno.

Kakšne firme sicer res nekoliko nategujejo s tem vzdrževanjem, nekatere pa za zaračunano ceno tudi nudijo neke konkretne storitve, ne le prioriteto v primeru težav.

  1. Rešitve in projekti - Ja, res je že ogromno raznoraznih rešitev, ampak včasih se zgodi, da je potrebno kak sistem razviti po meri ali pa je treba že obstoječo rešitev močno spremeniti/nadgraditi.

  2. Računalniki - OK, vsakih nekaj let zamenjava vseh računalnikov v podjetju. Računalnike pa je potrebno pripraviti, da delujejo v sistemu podjetja (se npr. pridružiti domeni), če je sistem resno zastavljen pa tega ne morejo narediti kar uporabniki sami, ampak mora za to poskrbeti nekdo iz IT (npr. zunanji izvajalec, ki bo s tem zaslužil). Itak pa dobro vem, da imajo uporabniki tudi z novimi računalniki probleme - kljub temu, da so že vajeni programske opreme. V bistvu imajo probleme tudi kadar vse deluje tako kot je treba.

1

Super! Fajn bo delat spletne strani, ki bodo delovale na 3 leta starih browserjih! :)