php framework - symfony
8 naročnikov
8 naročnikov
Sam uporabljam symfony framework zadnje 2 leti in me zanima, če ga še kdo od vas uporablja?
Predvsem me zanima koliko nas je v Sloveniji? Mogoče si lahko izmenjamo kakšne izkušnje, si pomagamo, ali celo sodelujemo skupaj na kakem projektu.
9 odgovorov
Oprosti ker ti kradem temo ampak - kakšne so sploh prednosti frameworkov?
Sam sem poizkusil s CakePHP in CodeIgniter ampak mi nekako ni potegnilo. Vse aplikacije in podobno še vedno najraje spišem sam. Tako imam točen pregled nad čisto kodo plus uporabljam samo tisto, kar res potrebujem.
Seriously ? Če ne vidiš prednosti frameworkov potem preprosto ne morš bit dobr programer.
A ti za vsak projekt ki ga maš na novo pišeš vse ?
On topic:
Sem mal pogledal v symfony pa mi ni blo všeč. zend framework mi je bolš, ker ni vse med sabo odvisno ... lahko jo uporabljam tud kot knjižnico.
Odvisno za kaj ga potrebuješ. Glavne prednosti zame so bile sledeče:
- skrajšal mi je čas razvoja večine spletnih aplikacij, za katerega sem ga uporabil
- prisilil me je v pisanje kode, ki je bolj pregledna in predvsem lažje vzdrževana
- osnovne funkcionalnosti, ki jih potrebujem skozi vse projekte imam skupne in so vzdrževane in se nadgrajujejo s strani razvijalcev frameworka
- ko sem spoznaval sam framework, sem se naučil ogromno koristnih stvari, ki so uporabne, tudi če ne uporabljaš samega frameworka
- to je le nekaj prednosti, lahko bi naštel vsaj še 10 drugih
Tudi pri symfony lahko uporabiš samo določene elemente frameworka, če ne potrebuješ vseh funkcionalnosti.
Pa to v bistvu ni bil namen tega topica. Vsak bo zagovarjal svoj framework in ga branil, ter govoril da je najboljši.
Sam sem kar nekaj časa vložil v raziskovanje kateri framework bom uporabil in lahko samo povem, da mi po dveh letih ni niti najmanj žal, da sem izbral symfony.
Se strinjam, da so določeni frameworki boljši za določene stvari, zame osebno je to pač symfony.
McDave, frameworki so odveč če znaš pisat dobro kodo oz kodo, ki jo lahko uporabiš na večjih projektih brez drastičnih sprememb... samo ali v tem primeru narediš svoj framework? :P
drugače pa ena glavna prednost frameworkov je uporabnost, saj zakaj bi nekaj na novo izumlju, če je stvar deluje in je bila stestirana neštetokrat...
drugače pa tukaj ZF uporabnik
mitjad, točno tako, vsak bo zagovarjal izbran framework ali največkrat celo svojega, ki so ga spisali in ga ne dajo za nič! Enako je blo tudi takrat, ko sem pisal o tem na blogu. Na koncu je itak važno le to, da ti je framework oljajšal/pohitril/[vstavi nekaj tretjega] tvoje delo. Drugače pa pri meni je en večji projekt je na cakePHP (luštna zadeva), ostalo pa ZEND, tisti začetni pa svoj framework (bljah:)). Včasih pa recimo kakšno komponento vzamem iz Codeignatorja, ker majo luštne pakete, recimo PHP FTP client.
Vsekakor uporabljati framework je dobra praksa, če je projekt le nekoliko večji kot par statičnih strani na spletu.
Ravno zato pa tudi imaš toliko različnih FW, ker niso vsi namenjeni vsem.
Symfony je noro zmogljiv in včasih res overkill za enostavne stvari. Ampak če imaš kakšno večjo aplikacijo, postane noro uporaben.
Za primer, v Symfoniju lahko preko konzole generiraš frontend in backend za nek modul, kar zgenerira vse potrebne viewe, modele in controlerje, ob enem pa še v backendu generira 'urejevalnik' za ta modul. Modul je naprimer vnos in izpis novic.
Zend FW pa je bolj mišljen kot knjižnica oz skupek njih in te ne 'sili' v MVC toliko kot ostali. Pušča veliko svobode in prispeva kup narejene kode, ki velikokrat pride prav.
CodeIgniter je pravtako super. Če bi rad se držal dobre prakse programiranja in strukturiranja / ločevanja kode, je to super način. MVC je pač 'the way'.
Če želiš da ti MVC dela tako kot se zagre, moraš kup stvari poštimat, kar pa je odkrivanje tople vode, če ne uporabiš že preverjene rešitve.