Poslovni načrt in strategija spletnega projekta

Mene pa zanima, ali, preden se lotite spletnega projekta, napišete poslovni plan/načrt, strategijo, cilje,... kateri vas vodijo skozi poslovno leto oziroma skozi realizacijo projekta? Ker opažam, da ljudje tega sploh ne delajo, potem sploh niso organizirani in sploh ne vedo kaj jim je cilj.

No, pred parimi tedni sem ravno prijateljici kazal nekaj na računalniku, in sem našel svoj poslovni načrt za spletni portal Podarimo.si, ki je bil shranjen v wordu na dan 14.1.2007... Spletna stran je štartala 16.3.2007. Večino, kar sem zapisal v načrtu oziroma planu in strategiji, sem pravilno predvideval in uresničil.

Med drugim:

Najpomembnejša za uveljavitev portala je njegova kredibilnost. To bi bilo moč doseči s sklenitvijo partnerstva z eno od humanitarnih organizacij, kar bi bilo čutiti tudi na samem portalu. S tem bi obiskovalci dobili dober prvi vtis in zaupanje v naravo portala.

Podpisana je bila 1-letna pogodba s Slovensko Karitas o sodelovanju...

Ker na spletu obstaja več uveljavljenih avkcijskih portalov se zna zgoditi, da le ta po pričetku promocije našega portala sama odpro rubriko 'Podarim' in jo začno intenzivno promovirati, zato je potrebno izdelati funkcionalen, oblikovno lep ter uporabniku prijazen portal, ki ga je potrebno dobro in na lep način približati širši javnosti.

http://www.najdi.si/search.jsp?q=podarim&foxsbar=fft

No shit Sherlock :D

Zapisal sem tudi:

V primeru uspešne promocije projekta, ki bi se odražala v višini 1.000.000 prikazov strani mesečno,

Zadnje 3 mesece število prikazanih strani presega 1 milion. Za drugo leto pa bodo cilji seveda vsaj 2x če ne 3x višji.

Kako se vi lotite zadev? Brez repa in glave?

8 odgovorov

Jaz ne pišem skor nič. Mam vse v glavi :P Včas kakšnoskico alpa dve na hitr kako bo layout zgledal več pa ne. btw ma kdo kakšn link kk se pravilno napiše poslovni načrt in vse kar spada zravn ?

Vem, da obstaja program, ki ti pomaga ustvarit poslovni načrt. Preveri v lokalni knjižnici.

Poslovnega načrta ravno ne pišem, vendar pa si delam organizirane zapiske in zapisujem ideje, ki jih upoštevam pri zasnovi projekta in nadalnem delu.

Več ali manj imam vse v glavi, tu pa tam se najde kaj v akti, ko mi je tečno pa med urami v šoli premišljujem :).

Kar smo se naučili v zadnjih parih mesecih je, da najmanj, kar moraš imeti je osnovna projektna dokumentacija, zapiske vseh idej in sestankov ter vodjo projekta. Brez tega so zadeve zelo problematične.

Mika, si napisal še kakšen poslovni načrt za profitni projekt? Tam se zadeve dosti hitreje in bolj zapletejo kot pri projektu, ki praktično nima opravka z denarnim tokom.

Jaz imam tudi večinoma vse v glavi. Dostikrat se kaj lotim brezglavo,...... kaj rata, kaj ne rata,.... Kadaj si pa tudi kaj zapišem.

Bi pa bilo pametno razmišljat, da bi si v prihodnosti naredil kakšen načrt.

Kar smo se naučili v zadnjih parih mesecih je, da najmanj, kar moraš imeti je osnovna projektna dokumentacija, zapiske vseh idej in sestankov ter vodjo projekta. Brez tega so zadeve zelo problematične.

Mika, si napisal še kakšen poslovni načrt za profitni projekt? Tam se zadeve dosti hitreje in bolj zapletejo kot pri projektu, ki praktično nima opravka z denarnim tokom.

Pravega poslovnega načrta nisem delal. Ni ravno mačji kašelj, je to kar resna zadeva, ki vzame kar nekaj časa.
Je pa sigurno treba imeti dokumentacijo, pisati ideje, za kar jaz uporabljam program Mindjet MindManager, s katerim delam miselne vzorce, in pa ja, nekdo in samo eden mora biti vodja, ki delegira. Slej ko prej prideš do tega spoznanja. Poleg tega moraš vedeti, katerim nalogam dajeti prednost.

Treba je sam pazit, da ne dobi poslovni načrt večjo prioriteto od samega projekta. ;) Predvsem bi odpriporočal predolgo ukvarjanje s projekcijami, čeprav naši akademiki zahtevajo za 5 let vnaprej - ampak zato pa tudi so v akademski sferi. :D