Recenzija: "Iskanje", by John Battelle
5 naročnikov
5 naročnikov
Nekaj casa nazaj sem prebral to knjigo (ja fizicno knjigo, torej papir, ovitek in te tehnologije 16. stoletja :P ) in si jo od takrat ne morem izbiti iz glave. Z namenom, da delim informacijo, kratka recenzija.Debata zazeljena!
Naslov v slovenskem prevodu se v celosti glasi "Iskanje : kako so Google in njegovi tekmeci na novo napisali pravila posla in preoblikovali našo kulturo" (Cobiss), angleska verzija: Amazon, Kindle@Amazon, avtorjeva stran.
Avtor? John Battelle (Wiki, Blog) je novinar in eden od osnovnih ustanoviteljev vsem poznanega Wired magazin-a, clovek, ki je del internetne industrije in tehnologije. V knjigi se kljub mojim zacetnim skepsam pokaze za razgledanega strokovnjaka, ki ve o cem pise. Model ima ocitno tudi kar nekaj dobrih povezav, za potrebe knjige se je veckrat dobil z vodilnimi ljudmi iz tega sveta.
Kljub naslovu ne govori zgolj o Googlu, ampak dobro opise ozadje, kako je iskanje sploh postalo aktualno. In se prej, kaj je vodilo do tega, da je iskanje splohlahko postalo zanimivo. Namrec, se nedolgo nazaj se je ljudem pri vecjih podjetjih zdelo, da iskanje nima vrednosti, da je Pagov izum neuporaben oz. vreden nekaj drobiza. Na sreco jih je kmalu prepoznal tvegan kapital, vendar so bile stvari dalec od idealnih. Imeli so iskalnik, ampak nobenega nacina monetizacije. Imeli so probleme z kadrom, kot vsako hitro rastoce podjetje. Imeli so probleme z voditelji, idejami, na njih so pritiskali skladi, ki so v njih vlozili denar. Ampak jim je uspelo.
Kaj me je fasciniralo: zelo dobro opise okolje, v katerem je razvoj takih podjetij kot je Google sploh mogoc (univerza, kombinirana z venture kapitalom in velikimi podjetji iz branze = WIN). Opise zavito/trnovo/spotikajoco pot Googla, ki je dalec od idealne, kot si jo laiki slikajo. Opise, kako vsak nov izum temelji na necemu, kar je bilo ze prej izumljeno.
Tudi ideja "rangiranja" - torej, (=s pajki) precesavati vsebino (=internet), slediti referencam (=povezavam) ter ustvarjati rangiranje za iskali pojem - je obstajala ze prej v akademskem krogu. Adwords so direktna (ukradena, ampak izvensodna poravnana) kopija Bill Gross-ove (Wiki) ideje, ki je zopet nastajala skozi leta, Google Docs so osnovali na temelju kupljene tehnologije, Picaso so odkupili, itd...
Obenem dobro poudari eticne, moralne in zasebnostne pomisleke, ki spremljajo Google od zacetka, so pa v danasnji dobi integraciji vsega v vse toliko bolj aktualne.
Slabosti knjige so, da se internet razvija izredno hitro. Kljub nekaterim vizionarskim napovedim v knjigi, ki so se uresnicile se bolj kot je avtor opozarjal oz. imel pomisleke, se pozna da je knjiga iz 2005. Je pa osnova in veliko aktualnega se danes.
Komu priporocam knjigo? Nekomu, ki ga zanima ozadje oz. sirsa slika iskanja oz. spleta. Nekomu, ki sanja da bo naredil firmo in jo prodal nekemu velikanu za 100mio USD. Nekomu, ki se mu zdi, da je zgoljideja dovolj. Ljudem, ki se vedno naivno verjamejo "Don't be evil". Ljudem ki idealizirajo Google.
Predvsem pa podjetniku, ki ga zanima, kaj je potrebno narediti, da prides na radar tavecjih. V knjigi je opisano mnogo podjetniskih poti, raznih IT podjetij, prevratov, odkupov, sovraznih prevzemov, zdruzevanj, bega mozganov in podobnega.
6 odgovorov
Prebrali 2, 3 leta nazaj. Lahko se samo podpišemo pod Perunov post! Nekaj podobnega lahko rečemo tudi za What would Google do - še eno "insidersko pričevanje", o tem, kako se je vse skupaj začelo in kam nas vodi.
Zadnjič sem gledal eno podobno dok. oddajo na enem od discoverijev. V bistvu je bil povzetek tvojega opisovanja. Morda je bil dokumentarec povezan tudi s to knjigo, ne vem.
Z lastnega videnja lahko rečem le to. V teh letih odkar spremljam svet interneta oz sem aktiven član, sem v bistvu že tudi sam prišel do vseh zaključkov kot piše John. In po moje tudi večina vas, ki spremlja dogajanje okoli strica googla tudi izven vsakodnevnega opazovanja prvih strani serpa. Le malo kmečke logike in veliko izkušenj iz poslovnega in vsakdanjega rabiš;)
Če še ni, bi pa moral nekdo napisat tudi podobno knjigo o facebooku. Mislim da bi bila precej podobna štorija. No ja, film je že.
Hvala za odličen predlog perunpro, bom prebral. Še posebej mi je zanimiva tematika o ustreznosti okolja za razvoj takšnih podjetji. Ne bi škodilo, če si bi kakšen minister prebral isto knjigo, da bi razni pahorizmi o "silicijevi dolini" v Sloveniji postali vsaj mokre sanje, in ne le sanje.
Slovenija bo prej svetilnik kot silicijeva dolina!!! "V dolini tihi je vasica mala ....." - a to je ta dolina?
Pa še več otokov bomo imeli kot hrvaška in grčija skupaj.
@JK Group, hvala za idejo.
FB je definitivno sel se korak naprej pri profiliranju, obenem pa spamanju, neizbrisu podatkov in fasisticni politiki. Film je pa IMO idealiziran :)
@Mambo89, med vrsticami se jasno cuti, da do tega pride z usklajenim delovanjem vseh vpletenih. Univerze dajo kader, raziskujejo nekaj uporabnega, ustanavljajo se hi-tech podjetja, ki dejansko delajo dodatno vrednost, (nekatera) uspejo in vlagajo nazaj v univerze, razvoj, itd... Tvegan kapital je pa itak vedno na prezi za naslednjo veliko stvarjo.
Sicer pa, podobno so naredili Finci za svojo Nokio.