Dvojna poravnava besedila na spletu

Kot sem nekajkrat že komu odgovoril: na sajtih načeloma vedno postavljamo besedilo poravnano samo na levo. Tisti, ki ga postavlja z dvojno poravnavo (tako, da je besedilo poravnano na levi in desni) potrebuje za to ZELO širok stolpec teksta. V kolikor ga nima, ali pa je font prevelik, nastanejo v besedilu "luknje" - preširoki presledki, ki naredijo stran grdo, pa še težko breljivo povrhu. Zakaj se na spletu to dogaja, v časopisu in knjigi in nenazadnje tudi v Wordu pa ne? Zato, ker gre dvojna poravnava z roko v roki z deljenjem besed. Ker na spletu besedilo ni deljeno, tudi takšna poravnava ni mogoča brez "lukenj".

Zdaj pa zgleda, da se bo tole spremenilo zahvaljujoč temule:
http://code.google.com/p/hyphenator/

Zahvaljujoč Mojci Miklavec (ki je še nisem imel časti spoznati) zadevica podpira tudi naš jezik.

Zdaj pa: če se komu ljubi tole sprobat in povedat svoje mnenje o tem (kako deluje, podpira browserje, SEO...)... Evo temo.

5 odgovorov

Hm, tole razbije besede in vtakne vezaj... potencialno bi lahko razbilo ključne besede.

@Mipe To je client side skripta ...

1

Eden od izkušenih piscev prodajnih pisem mi je rekel, da poravnava na obeh straneh ne prinese nič večji conversion. Določeni ljudje tudi težje berejo/ne marajo obojestranske poravnave, ker dela večje razmake med besedami. Je pa šlo za prodajna pisma.

...težje berejo/ne marajo obojestranske poravnave, ker dela večje razmake med besedami.

Saj, Jure. Ravno zato dela večje oziroma prevelike razmike, ker besede niso deljene. Če so besede deljene, je to rešeno (tako kot v časopisu ali knjigi). Ker splet do zdaj tega ni poznal, tudi konverzij ni bilo mogoče izmeriti na dvojno poravnanem IN deljenem tekstu. Zato tudi pravim, da je bilo (oziroma je še vedno, dokler tegale ne preizkusimo) potrebno tekst na spletu postavjati z levo poravnavo.

Pa saj menda razumete princip: šest besed ne gre v eno vrstico, ker je prekratka, pet pa jih je premalo, da bi zapolnile celo vrstico. Zato nastajajo (pre)široki presledki. Če pa je šesta beseda deljena, v vrstici ostane ravno toliko znakov, da je cela vrstica enakomerno zaponjena in presledki normalni.

@Mipe, Kopriva: a torej tole predstavlja SEO problem ali ne (s skriptami nisem ravno domač)?

PS drugače jaz osebno močno dvomim, da je ta stvar s poravnavami tako signifikantna, da bi se ravno poznala razlika v konverziji. Gre bolj za oblikovni koncept, ki je bil doslej omejen z levo poravnavo (ki bo v nekaterih designih še vedno delovala najbolje, da ne bo pomote), zdaj pa se lahko odločimo tudi dugače. Na splošno je leva poravnava bolj moderna (modernistična, če smo natančni), dvojna pa bolj klasična. In če imamo npr. stran, k se ukvarja s slikarstvom v obdobju baroka, zna slednja priti bolj prav...

Po mojih raziskavah je definitivno deljenje besed slabše. Ljudje tega na netu enostavno niso navajeni in se jim celo zdi čudno. Nekaj je design drugo pa berljivost. Predstavljaj si prodajni tekst v 240px širine in vsaka tretja vrstica z deljeno besedo. Bljak.

1