Avtorske pravice za aplikacijo!

Pozdravljeni!

Nekako sem dokoncal prvo aplikacijo in nimam se izkusenj s tem, kako jo prodati.
Torej, za eno podjetje sem naredil aplikacijo, sedaj pa nevem kako z placiloM. Velika verjetnost je, da bo sef podjetja to aplikacijo spravil se naprej v hcerinske firme.
Problem je, da firme oz. karkoli da bi mu izdal racun, pa me zanima kaj bi vi v tem primeru naredili?

7 odgovorov

Vse je odvisno od dogovora/pogodbe med tabo kot izvajalcem in firmo kot naročnikom. Običajno se te zadeve dorečejo pred izvedbo posla. Sploh pa je cena tista, ki naj bi bila znana že preden greš v izvedbo. Pogodba običajno določa tudi pogoje uporabe, kako je z avtorskimi prvicami in podobno.

Najbolje da aplikacijo prodaš preko avtorske pogodbe . Tam lahko podrobno določiš koliko pravic si boš zadržal in pod kakšnimi pogoji prodajaš. Tudi račun izstavijo oni tako da ne rabiš imeti firme.

avtorska pogodba je sedaj malo bolj obdavčena kot je bila včasih, poleg tega če imaš druge prihoske ne boš dobil povrnjene dohodnine od pogodbe.

moj predlog: aplikacijo daj v najem preko svojega d.o.o.-ja, za vsako podjetje posebaj, dobiš še vzdrževalnino za aplikacijo. če pa se ti ne da s tem ukvarjat in te to ne skrbi pa prodaj vse avtorske pravice nad aplikacijo razen source kode (imaš možnost kasneje delati nadgradnjo za njih)

Če ma d.o.o., zakaj bi potem prodajal preko avtorske pogodbe?

Če si študent, se verjetno najbolj splača izplačilo preko študentske napotnice.
Naj obstaja avtorska pogodba.

Obvezno je potrebno postaviti avtorsko pogodbo, če aplikacijo izdeluješ kot fizična oseba, ker če ne se lahko hitro opečeš.

Če je prodajaš kot pravna, potem naj ravno tako razmerje definira pogodba.

Zelo bodi pozoren, saj lahko z napačno pogodbo ali brez nje avtorske pravice preneses na kupca.

Ne prodajaj aplikacije, ampak prodajaj licence (za uporabo aplikacije).

Licenco omeji na podjetje ali število uporabnikov.

Licence lahko tudi oddajaš, kot je predlagal Ledi, vendar stranki raje ponudi obe opciji, torej tudi enkraten nakup. Pri najemu podpiši pogodbo o najemu za minimalni čas (recimo 1,2 leti).

Pogodbo o vzdrževanju podpiši in računaj posebej (odzivnost, ure) - ni potrebno, da je vzdrževanje vezano na licence.

1

Jure ti je dal dobre nasvete, vendar ne vemo kaj si bil ti domenjen z narocnikom prej. Cisto lahko, da je on razumel da zanj izdelas aplikacijo, ki potem postane njegova last.
Tudi ustni dogovor je zavezujoc.

Veliko ljudem tudi ni jasna razlika licenca/avtorske/izvorna koda/itd...

Najlepsa hvala za odgovore!

Kot je rekel perunpro, narobe sem začel že v samem začetku, kjer ni bilo točnega dogovora. Bom cez vikend pogledal kaj mi bo najbol odgovarjalo, v ponedeljek sem pa dogovorjen za sestanek in javim kaj sem uredil :).

Human, ko se boste pogajali in dogovarjali (o vsebini pogodbe) imejte pred očmi posebne določbe Zakona o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) glede računalniških programov (členi od 111 dalje), predvsem določbo 112. člena: "Kadar računalniški program ustvari delojemalec pri izpolnjevanju svojih obveznosti ali po navodilih delodajalca, ali ga ustvari avtor po avtorski pogodbi o naročilu, se šteje, da so materialne avtorske pravice in druge pravice avtorja na tem programu izključno in neomejeno prenesene na delodajalca ali naročnika, če ni s pogodbo drugače določeno.

Če si želite torej pridržati določene pravice, je nujno, da se to izrecno zapiše v pogodbo. (Je pa po drugi strani res, da (trenutna) odsotnost vsakršne pogodbe naročnika postavlja v dvomljiv položaj, kar se tiče avtorskih pravic na vašem avtorskem delu).