Kakšnega programerja iskati?
14 naročnikov
14 naročnikov
Potrebujem pomoč pri določanju pogojev za iskanje programerja. Ker se sam ne spoznam na programske jezike in ostale specifike programiranja, skript itd, me zanima kaj mora znati programer, da lahko izdela podobne funkcionalnosti, kot so npr. na teh straneh:
- pinterest.com
- 9gag.com
- behance.net (delovanje vrstice s filtri --> je to stvar razreza (kodiranja) ali programiranja?)
Nekaj željenih funkcionalnosti / elementov:
- interno lajkanje (voting +/-)
- komentiranje objav
- fb & twitter connect
- auto fb / twitter objavljanje (ko npr. objaviš "post", se to izpiše na tvojem FB profilu)
- razni jquery efekti
- prikaz predlogov podobnih vsebin glede na parametre objave
- profili uporabnikov
- sledenje (follow) uporabnikovim objavam / ogledom
- enostaven admin cms urejevalnik
Osnovna funkcionalnost bo kot nekakšen wordpress posting sistem, le da bo vsebovanih več različnih filtrov za brskanje med objavami ter razno "lajkanje" ter objavljanje na različne spletne platforme.
Aja morda še tole: če bi bilo takšen projekt možno izvesti v WP je tudi OK, drugače pa custom iz nule.
No skratka, zanima me predvsem na katera programerska znanja moram biti pozoren pri izbiranju. Ko bo projektna specifikacija končana, bom iskal izvajalca tu na forumu kot tudi v tujini; predvsem pa iščem nekoga, ki je že delal na projektu sodobne social & posting strani.
Pa še to me (spet laično) zanima, če so tiste tri zgoraj omenjene spletne strani tehnično kaj posebnega ali gre "le" za odlično kombinacijo dizajna, kodiranja, UX ter promocije? Oziroma po domače: ali je večino funkcionalnosti na teh straneh sposoben izdelati nek povprečen programer ali mora biti expert v čem?
hvala vnaprej za vse tehnična mnenja, pa upam da bo še komu kdaj koristilo :)
42 odgovorov
Za izdelavo takšno stran potrebuješ:
En server side language(PHP, ASP, Ruby, ...)
JavaScript oz JQuery
SQL
HTML in CSS
Socialni plugini, pa so bolj ali manj samo copy paste.
Lp, Tomaž
Strani niso nič posebenga, tole bi ti znal en senior level programer narediti v cca 200 urah, če ima na voljo dobro specifikacijo, ki se jo ne spreminja (koda brez designa, da se razumemo.. se pravi če ima že razdelan template z jqerijem ipd.).
Po moje bolje delati to iz nule, WP ni namejen stranem, ki imajo kakršenkoli omembe vreden promet.
Tiste 3 strani niso tehnično nič posebnega, tudi kombinacija ux/code/promocije ni nič posebenega, edina stvar, ki je pri njih posebna je, da so po naključju postale hot in sedaj so hit, kar pa je večji problem kot izgleda, ker se hitov načeloma ne da replicirati, trg ima dovolj 1-ga disruptorja na nišo.
Pri specifikaciji je najbolje da narišeš vse strani z vsemi gumbi kot želiš, da izgledajo (+ še dodatno napišeš kaj želiš da določen gumb naredi), primeren programer bo potem iz tega že sam pogruntal strukturo baze. Ne pozabi razmisliti o spam kontrolu na vsaki akciji, ki jo naredi uporabnik (eg. upload slike, komentar, etc.. vse akcije userja morajo imeti nujno že od začetka razdelan sistem za spam kontrolo).
Ker trenutno sam delam podobno stran(work in progress) ti lahko povem, da res niso tehnično zahtevne.
We all notice good design/ux, but truly great design is invisible.
Hanyo tvoj post je precej zavajujoc.
Lahko je rect, da je Pinterest preprost za sprogramirat. Sam en programer ni ustvaril Pinteresta. Ustvarila ga je ekipa v kateri je vsak bil strokovnjak za svoje podrocje.
Ce bo vse delal programer bo UX nekje med e-racuni in e-davki.
Za resen projekt potrebujes nasledje kompetence:
Senior programer, ki zastavi arhitekturo in sprogramira tezje dele aplikacije
Progamer, ki implemetira razrez v kodo
Frontend dev, ki razreze design
Designer, ki narise design
UX, ki zastavi interakcije
Copy, ki napise tekste
Narocnik, ki ve kaj hoce in napise user storye
En clovek lahko opravi max dve zgoraj nastete stvari. In ce bodo te osebe delale v izolaciji en od drugega bo rezultat spet precej neoptimalen.
S Hanyotovim pristopom bos dobil mediocre rezultat. In Pinterest ni bil povprecen med konkurenco, drugace bi uspelo nekomu drugemu.
Ce lahko nekaj naredis se ne pomeni, da to moras naredit. Tehnicna izvedba je 20% zgodbe.
SpinX glede na zadevo kot na veliko sliko. Če gledaš na tako, ima SpinX popolnoma prav. Vendar pa maatej išče programerja(le del slike) in iz tega vidika takšen projekt ni tehnično zahteven.
@Spinx kaj je zavajajočega ?
Ti imaš za projekt namenjenih 7 ljudi, jaz sem delo 6-tih strnil v že narejen template z jqeurijem (prototype, ki je clikable in ima demo content brez podatkovne baze).
Whats the problem son ?
Briljantna tehnična izvedba, super ideja, odličen copy etc.. je 1% možnosti za uspeh ostalih 99% je gola sreča. Sreča, da bo lansiranju prve verzije oz. tekom obdobja ko imaš še keš in voljo ohranjati projekt pri življenju ali dobiš zunanji funding ali pa dovolj velik customer baze za obstoj.
Mislim da 90% startupov propade (pozabil sem točno cifro). Po moje ne zato ker so tehnični debili ali imajo designerja iz naftalina. Ampak pač nimajo sreče in jim keša v nogavici prej ali slej zmanjka.
No SpinX in Hanyo sta se kar lepo razpisala, takšna mnenja so dobrodošla :)
Morda debato usmerim v tole smer:
Če Hanyo pravi, da je 99% sreče (s čimer se kar strinjam - morda malo manjši %; ker je največ odvisno od tega, kako ljudje sprejmejo idejo), SpinX pa na vse skupaj gleda že zelo razdelano po izvajalcih...
Če imaš X budgeta, koliko % je smiselno nameniti posamezni izmed postavk (dizajn, html koder, programer, ux, promocija,...). Gre se za to, da vsaka stvar ima neko omejitev, ni realno pričakovati "dream projecta" :)
Če poenostavim: je bolje imeti slab dizajn & dovršeno programsko kodo?; bolje super izgled & ux in slabša koda?; bolje narediti enostavno izvedbo ideje in osnovne funkcionalnosti ter več vložiti v promocijo ter potem naknadno (ob večanju obiska) vlagati v dodelavo strani?
Ker stvar je v tem, da dizajn bo poštiman, razrez tud. Sama osnovna ideja je enostavna (kot na prej omenjenih straneh), zato v štartu ne morem računati na drugo kot uspešnem sprejemu med ljudmi. Bom pa kolebal med vložkom v različne promocije ter tehnično izvedbo. Zato tista vprašanja v prejšnjem odstavku...
V to smer če lahko gredo še kakšna mnenja bi bilo super...
Tistih 99%, ki jim ti reces gola sreca je ubistvo team ljudi, ki si to sreco naredijo. Startupi gledajo analitiko, delajo AB teste, pivotajo kadar je treba. Vseskozi spremljajo svoje KPI in delajo na tem, da jih izboljsajo. To kar ti vidis je vrh ledene gore.
Nekaj je res srece. Instagram je mel veliko sreco, da je Facebook paranoicen in jih je kupil za 1B$. Sam pred tem so naredil super app in dobili 60M userjev. 20.000 userjev takoj, ko so launchal. Sreco so mel, da so naredil produkt, ki ga ljudje hocejo? I think not.
Pametni investorji gledajo se kaksen team je za idejo, ker dober team se prilagodi in pivota, ce se izvorna ideja ne prime.
Jaz sem precej na siroko zastavil, ker se mi zdi, da bi rad nek na pol klon necesa, ki ze obstaja. Ce bi to rad potem go for it, za klon ne rabis veliko.
Ce bi rad pa nekaj vec potem pa najprej dobro definiraj kaj hoces in potem cimvec ljudi vprasaj kaksna se jim zdi ideja. Preden se gre karkoli designat in programirat.
Aja, pa odgovori na ta vprašanja:
- Exactly what problem are we solving?
- For whom do we solve that problem?
- How big is the opportunity?
- How will we measure success?
- What alternatives are out there now?
- Why are we best suited to pursue this?
- Why now?
- How will we get our services to market?
- What factors are critical to success?
Hvala SpinX za mnenja.
Glede kloniranja se motiš, tiste 3 strani izpostavljam zaradi enostavnosti ideje, UX in tehničnega koncepta. Osnoven vsebinski koncept moje strani je drugačen, zato sem temo bolj odprl z namenom poizvedbe o tehničnih zahtevah takšnih funkcionalnosti.
Na tvoje točke sem si tudi že odgovoril, še največ težav (kjer bom tudi kasneje iskal sodelovanja in pomoč) je pri točki 8, kjer se najbrž tudi večina projektov začne oz. konča :)