Spletna trgovina in popusti

Mnogi lastniki spletnih trgovin za pospeševanje svoje prodaje uporabljajo razne oblike znižanja cen blaga in storitev v obliki popustov, razprodaj, t. i. klubskih cen ali pa znižanja končne cene zaradi nabave večjih količin – količinski popust.

Tržni inšpektorat pojasnjuje, da je potrebno razlikovati med uvedbo popustov ali drugih oblik znižanja cen blaga in uvedbo razprodaje. Tako uvedba razprodaje, kot popustov, ali katere koli druge oblike znižanja, za (spletne) trgovce ni obvezna. Ti se torej sami odločijo, ali bodo znižali cene svojim izdelkom, ali ne ter za koliko oziroma katerim svojim izdelkom bodo znižali cene in katerim ne. V tem delu so trgovci povsem svobodni. Če pa se odločijo za razprodajo ali popuste in druge oblike znižanja cen izdelkom, pa morajo spoštovati veljavno zakonodajo s tega področja.

Če se trgovec odloči za uvedbo razprodaje, mora spoštovati zlasti določbe 28. člena Zakona o varstvu potrošnikov (ZVPot) in sicer predvsem glede objave razprodaje na krajevno običajen način, označenosti blaga s ceno pred znižanjem in znižano ceno ter da najvišji odstotek znižanja (če je znižanje objavljeno v razponu, npr. od 20 do 50 odstotkov) zajema vsaj eno četrtino vrednosti blaga v razprodaji. Trajanje sezonske razprodaje določi vsak trgovec sam, vendar do največ 60 dni.

Trgovci, ki se odločijo za popuste oziroma akcije, pa morajo predvsem paziti, da pri tem ne uporabljajo zavajajočih poslovnih praks, za kakršne je po Zakonu o varstvu potrošnikov pred nepoštenimi poslovnimi praksami (ZVPNPP) mogoče šteti tudi zavajajoče oglaševanje v zvezi s ceno oziroma cenovno ugodnostjo, ki jo podjetja objavljajo v svojih oglasih, na samih prodajnih mestih ali v tiskanih medijih in morebitnemu navideznemu znižanju blaga.

Pri uvedbi akcijskih prodaj - popustov (akcijske prodaje se lahko vršijo pred, med ali po sezonskih razprodajah) je pomembno, da:

trgovec z objavo akcije ne zavaja potrošnika in v oglasu navede takšne podatke, ki bodo potrošniku jasni, razumljivi in nedvoumni (katero blago je znižano, za katero blago popusti ne veljajo, odstotek znižanja ipd.),

zniža cene le tistemu blagu, ki je bil v prodaji na voljo potrošnikom že po višjih cenah,*

ne izvaja navideznega znižanja, t.j., da cene najprej zviša in jih nato takoj zniža ter objavi znižanje,*

odstotka popusta ni potrebno označiti na vsakem izdelku posebej, lahko je označen odstotek popusta za skupino izdelkov v enem od prodajnih programov, ki so znižani za ta odstotek,

popust lahko traja neomejeno dolgo; trgovec lahko popuste imenuje z različnimi komercialnimi nazivi.

  • Izdelek mora biti po neznižani (redni) ceni ponujen primeren in zadosten čas. Zakonsko ni definirano, koliko naj bi ta čas trajal.

Vir: Tržni inšpektorat RS
http://mladipodjetnik.si/novice-in-dogodki/novice/spletna-trgovina-in-popusti

19 odgovorov

Ta del je najbolj smesen:

  • Izdelek mora biti po neznižani (redni) ceni ponujen primeren in zadosten čas. Zakonsko ni definirano, koliko naj bi ta čas trajal.

Recimo, zame je dejansko primeren cas lahko tudi samo 1 uro - pri nekaterih oglaševalskih akcijah. Potem lahko recem, da je cena previsoka, ker noben ne kupuje in moram znižati :). Ker v tem času prileti že preko 3000 klikov.

4

Ma daj, to je logično, da noter piše. Ker drugače bi vsi promovirali 99% popust, potem pa prideš v trgovino in vidiš, da je trajal popust glih eno minuto. Na takšen način bi vabili kupce v trgovino, kjer bi videli da ni več popusta in to je zavajanje kupcev.

2

Preseren, gre za prvo ceno brez popusta. Kolikor vem je celo veljalo, naj bi se izdelek vsaj 1x prodal po redni ceni in šele potem lahko prodajaš s popustom.

1

Preseren:
Ma daj, to je logično, da noter piše. Ker drugače bi vsi promovirali 99% popust, potem pa prideš v trgovino in vidiš, da je trajal popust glih eno minuto. Na takšen način bi vabili kupce v trgovino, kjer bi videli da ni več popusta in to je zavajanje kupcev.

Smesen je zato, ker zakonsko ni predpisan primeren cas. Torej je lahko to 1 ura - 1 mesec - torej kolikor se inspektor spomni.

Predstavljaj si. Voznjo po avtocesti je potrebno opravljati s primerno hitrostjo. Primerna hitrost ni predpisana. Ustavi te policaj, in si predstavlja, da je primerna hitrost 90kmh.

1

V pravu obstaja ogromno pravnih standardov, ki se presojajo individualno od primera do primera (npr. skrbnost dobrega gospodarja, pravična odškodnina, primerna preživnina, obstoj zunajzakonske skupnosti, nevarna dejavnost oz. stvar itd.), tako je tudi v tem primeru.

Realnost je (žal) taka, da pravo vedno zaostaja korak ali dva za dejanskostjo. v tem primeru pa bi lahko problem predstavljali izvajalci zakonov (inšpektorji, sodniki), ki včasih niso ravno najbolj poučeno o sami stvari o kateri odločajo oz. nimajo realne slike o tem.

Zato ste tukaj vi - lastniki spletnih trgovin - ki boste največ prispevali k oblikovanju takih standardov. Pri tem boste morali pa pomisliti nase, prav tako pa na svojo konkurenco, saj takšne določbe strmijo prav k temu, da vnašajo neko "pravičnost", "red" na sam trg.

3

Kaj pa, če imaš novo trgovino in ob otvoritvi ponudiš promocijsko kodo?

bobo05:
Kaj pa, če imaš novo trgovino in ob otvoritvi ponudiš promocijsko kodo?

To s promocijsko kodo tudi mene zanima ja...

Sem bil že na inšpektoratu zaradi tega:)...zahtevali so, da jim pokažem račun v katerem je razvidno, da sem prodajal izdelke tudi po rednih cenah in ne samo po znižanih...če bi prodajal vse izdelke na način [redna cena 60€ - akcija 54.90€]...bi veljalo za zavajanje kupcev:)

Če imate vsaj nekaj izdelkov po redni ceni in jih dejansko prodate potem ni problema...tako mi je bilo rečeno.

Mogoče kdo ve, kako je če imaš izdelek na kuponkotu, moraš tudi prej prodat vsaj en izdelek po redni ceni?

majstore:
Mogoče kdo ve, kako je če imaš izdelek na kuponkotu, moraš tudi prej prodat vsaj en izdelek po redni ceni?

Noben ne ve? :)

1