Prodaja oglasnega prostora

Imam eno vprašanje... kako cenite oglasni prostor na vaših spletnih straneh?

Recimo, da ponujate oglasni prostor na vidnem mestu(npr. vrh strani). Imate kakšno "formulo", s katero si izračunate časovno znesek za oddajo? Koliko bi zahtevali za oddajo oglasnega prostora z 10 000, 20 000, 30 000, 40 000, 50 000... unikatnih obiskovalcev mesečno? Vem, da je važen tudi tip teh obiskovalcev, moji so random, tudi oglas bi ciljal na splošno publiko.

18 odgovorov

En način je, da pogledaš koliko bi bil zaslužek z Adsense, potem pa pogledaš kolikšen bi bil strošek za oglaševalca in ceno izpogajaš nekje vmes.

1

Moram opozoriti na še en parameter, ki je v spletnem marketingu prezrt.

Namreč: ni vseeno, ali pride uporabnik na stran, pogleda v tipkovnico, vpiše ključno besedo, pritisne enter, dvigne pogled, počaka, da iskalnik najde, kar pač mora, potem pa klik na drugo stran. Obisk na iskalnikih traja 6 sekund!

Drug scenarij pa je, da uporabnik bere članek 3, 4 minute in več, pa se mu ob strani ves čas rola oglas ...

Čas izpostavljenosti oglasa je zelo pomemben faktor.

Kar se pa cen tiče, sem mnenja, da:

  1. spletne agencije s previsokimi provizijami uničujejo branžo (v Sloveniji smo katastrofalno podhranjeni s portali z lastno vsebino)

  2. če imaš portal, kjer se uporabniki zadržujejo več kot minuto ali dve, potem ne vidim prav nobene razlike zakaj bi moral biti tvoj prikaz/klik cenejši od 24ur ali Delo.si

  3. in še debata o klikih in prikazih: zato, ker večina medijev (tudi malih, neodvisnih, in tistih, ki prisegate na Googlov izkoriščevalski Adsense) pristaja na plačilo na klik, se oblikovalci ne trudijo, delajo dolgočasne in neklikabilne oglase, ne iščejo novih formatov, niso kreativni / inovativni ... oglasi na klik so uničevalci razvoja izvirnih spletnih vsebin in bi jih morali prepovedati z zakonom!

  4. Ne trudi se z mrežami in ne packaj strani z oglasi. Poišči si sponzorja in bomo vsi imeli več od tega - tudi tisti, ki smo tvoji uporabniki.

  5. Cena: 1 cent / prikaz. Ne odstopaj od tega. Moraš pa biti pošten pri prikazih, saj večina oglaševalcev ne želi, da uporabnik vidi njihov oglas več kot 3-, do 5-krat. Kar pomeni: če imaš 10.000 unikov, potem lahko prodaš 30.000 do 50.000 prikazov in zaslužiš 300 do 500 eur bruto. Verjemi mi: noben Adsense ti ne bo toliko prinesel.

45

Tole pa malo tako zelo čez palec, ane Zvone?
1. Kaj imajo spletne agencije, njihove provizije s portali z lastno vsebino? Kako visoke pa so provizije spletnih agencij?
2. Resno? Dodana vrednost 24ur ali delo.si ni TOS, ampak reach.
3. Čakaj, ravno PPC je tisti, ki zahteva da narediš zanimiv oglas. Seveda je odvisno od tega, kaj je cilj tvojega oglaševanja, in če je cilj tvojega oglaševanja obisk tvoje spletne strani boš se zelo potrudil, da boš naredil kreativen oglas. To, kakšna je njihova povezava z razvojem izvirnih spletnih VSEBIN boš tudi moral razložiti?

2

Tale pavšalna cena 1 cent na prikaz je pa malo za lase privlečena, kaj? To je 10 EUR CPM. To je cena, za katero močno dvomim, da jo lahko dosežeš kar povsod, v vseh branžah, sploh pa v primeru iz te teme, torej povsem neciljana publika.

Preseren, s tvojim mnenjem, kako se oblikuje oglase za PPC, se pa težko strinjam.

Govorim iz izkušnje, ko se je pred leti v eni od takratnih slovenskih PPC mrež močno sukal oglas za nek avto z nizkimi emisijami izpušnih plinov, kjer so ves učinek dosegli že s prikazom pasice, plačevali so pa na klik. Klikov seveda ni bilo skoraj nič. Odvrtel sem jim tako približno kakšnih 100.000 prikazov in od tega zaslužil nekaj centov. In jih takoj odstranil z mojih sajtov, seveda. :D

Zanje je bilo to genialno oblikovanje pasice, zame pa ne ravno.

@Preseren - simple. Kot Advertiser najdeš nekoga, ki ti ponudi PPC banner. Narediš totalno neklikabilen banner, pomožnosti s telefonsko številko na njem in maš free oglaševanje. Mislim, da je to želel povedati Zvone. Pač koristiš PPC zato da si delaš zastonj branding kampanjo. Po drugi strani, če delaš kampanjo, kjer si želiš klike, narediš banner, ki bo imel dober CTR in ciljaš na CPM ;)

Se strinjam z Vinijem, 10eur CPM je za visoko targetirano publiko. Neki splošni portali tipa 24ur in iskalniki si ne morejo tega privoščiti, ker je pri njih izkoristek res majhen (pač jih berejo babice, avtomehaniki in majhni otroci).

Gutfiler, glede na to, da praviš, da gre za random publiko, se tvoj CPM giblje verjetno okoli 1-3eur, odvisno kako kvalitetna publika je. Tudi random publika je namreč lahko zelo kvalitetna ali pa precej nekvalitetna. Potem pa tukaj na ceno vpliva še par drugih faktorjev, kot je število drugih oglasov, čas zadrževanja na strani, splošna zasedenost pozicij (pa ne mislim z Adsense), cena oglasov pri konkurenci itd.

Upam, da ti bo kaj pomagalo.

1

Vini, tak ko sem rekel, odvisno od tega kaj hočeš. Če hočeš to, kar si napisal v tvojem primeru boš pač naredil takšen oglas. Če pa hočeš nekaj prodat, ali pa dobit ljudi na tvojo spletno stran, da se bojo vpisali na newsletter, ti pa tak oglas, na katerega noben ne klikne, nič ne pomaga.
@TorcidaST ja se strinjam. Samo tole, da pa Zvone pravi, da to uničuje trg in povečuje učinek tople grede sem želel demantirati.

2

Glede Zvonetove prve točke bi se kar strinjal (spletne agencije s previsokimi provizijami uničujejo branžo), če je govora o slovenskih seveda. Če se ne motim ima adpartner ceno klika 0,4EUR + DDV, kar znese slabega pol evra za en samcat klik. Koliko od tega pa dobi oglaševalec? 0,12EUR, od tega pa se ob izplačilu odvedejo še vsi mogoči prispevki, tako da na koncu ostane okrog 8 centov.

Torej, od 0,488 EUR, ki jih plača oglaševalec, založnik dobi okrog 0,08 EUR. (16,4 %) WTF!?!

Pri ipromu je podobno...

3

Glede uničevanja branže sem imel v mislih točno to, kar je zelo plastično razložil Cartoonle.

Poznate koga, ki bi od vestičk na spletu v Sloveniji lahko od tega živel?

Dva problema sta:

  1. Zaslužek ponudnikov vsebin je pri nas premajhen. Poleg tega agencije mešetarijo, ko oglaševalcem zaračunavajo prikaze, plačujejo pa klike. Verjetno bi se morale male spletne strani povezati in postaviti svoje zahteve (beri: je morda čas za sindikat malih spletnih strani?).

  2. Če ima neka stran 100.000 prikazov na mesec, pri agencijah niti na zemljevid ne pride. Njih zanimajo samo milijoni. Vse, kar dobijo take strani, so drobtinice (tudi iz kreativnega stališča).

Dejstvo je, da četudi imate za slovenske razmere dobro obiskano spletno stran, od nje ne morete živeti. Včasih si niti stroškov gostovanja ne morete pokriti, kaj šele, da bi lahko komu plačali za pisanje člankov (vsaj med vašim dopustom).

In ker sistemi monetizacije ne delujejo, so neodvisni slovenski projekti z izvirno slovensko vsebino zelo redki. Poudarek je na neodvisnih, ker je vse več spletnih trgovin, ki mimogrede ponujajo še novičke, ki pa so zgolj podpora prodajnim aktivnostim. Veste, skrbeti za vsebino in voditi trgovino ni isto.

Mislim, da bi se okrog Cartoonlovih številk morali zamisliti.

Kam gre več kot 80 % slovenskega spletnega oglaševalskega kolača, če spletna stran dobi 16,4 %? Si kdo upa bojkotirati slovenske mreže?

:-)

Poznate koga, ki bi od vestičk na spletu v Sloveniji lahko od tega živel?

Da.

  1. Zaslužek ponudnikov vsebin je pri nas premajhen. Poleg tega agencije mešetarijo, ko oglaševalcem zaračunavajo prikaze, plačujejo pa klike. Verjetno bi se morale male spletne strani povezati in postaviti svoje zahteve (beri: je morda čas za sindikat malih spletnih strani?).

Cene v tujini preko mrež ali agencij niso prav nič višje, kvečjemu nižje in pogosto so tuji oglaševalci prav šokirani nad cenami v Sloveniji. Pač gre za "easy-money". Dvomim pa, da kombinirajo CPM in CPC, tako kot ti praviš.

Dejstvo je, da četudi imate za slovenske razmere dobro obiskano spletno stran, od nje ne morete živeti. Včasih si niti stroškov gostovanja ne morete pokriti, kaj šele, da bi lahko komu plačali za pisanje člankov (vsaj med vašim dopustom).

To žal ni res. Precej odvisno je od kvalitete tvojega obiska. Ja, če imaš enega od milijon malih oglasnikov, generatorja novic iz drugih strani ali pa "vstopno stran v internet" ti verjetno res noben obisk ne bo pomagal, ampak to je zato, ker je tvoja publika zanič in ker oglaševalec nima interesa oglaševati pri tebi. Ne moreš torej pričakovati, da se bodo agencije teple zate. V kolikor pa imaš nišno stran, stran s kvalitetnim obiskom ali stran s kvalitetno storitvijo, pa lahko od tega tudi v Sloveniji zelo lepo živiš. Če poznam koga? Ja, veliko njih.

Jaz ne "bojkotiram" slovenskih mrež, jih pa dejansko več ne uporabljam (ravno tako ne tuje). Sem dal vsaki priložnost za testni mesec, samo se z izbiro oglaševalcev (nekateri so oglaševali nakup strehe med študentsko publiko) in končnim izkupičkom (zaslužek je bil neprimerljivo nižji od najslabše direktne ponudbe za zakup tega oglasnega mesta), tako da sem jih vse umaknil in jih ne nameravam več aktivirati. Z nekaterimi agencijami pa tudi na manjših straneh delam zelo dobro, tako da se ne strinjam s tabo, da vse delajo slabo. Če imaš pravo ponudbo in pravi pristop lahko delaš zelo dobro z njimi, to je pač biznis.

Je pa res dobro vprašanje - je portal z novicami res prava ponudba? Mene kot uporabnika namreč z novicami zasuvajo iz vseh portalov, socialnih medijev, avtobusnih oglasov in še kje. Če me kaj konkretnega zanima pa to lahko v 2 sekundah najdem. Žal je prišlo do overflowa informacij - precej userjev več ne želi push informacij, pač pa pull.

2