Nov fizični strežnik

Imam strežnik, kateri se je dal trenutno gostovati v šolo, kjer je linija 30/30.

Zanima me, kaj vse je treba gor postavit, da lahko gostujem spletne strani. Je to vse kje napisano?

Drugo vprašanje, koliko strani bi lahko imel gor, če bi bile vse v WordPress-u in so le support blogi - torej ni nekega velikega navala in obiska.

20 odgovorov

Vsaj konfiguracijo strežnika napiši, da ti bomo znali pomagati. Če je kak quad core, 8gb rama... imaš komot 500 WP blogov gor, ampak vrjetno ne gre za tako hudo konfiguracijo?:)

Odvisno kaj smatraš pod "strežnik" :) ... že povprečen domač računalnik ti žene ubuntu, kamor postaviš/skonfiguriraš apache in mysql (oboje za WP), nastaviš firewall, qmail/postfix,če nimaš DNsjev še BIND (ampak boljš da maš že kje urejene DNSje) in ti brez težav teče nekaj teh podpornih blogov, če res ni veliko obiska...

Pride pa redno vzdrževanje (ni neki hudga, rabiš pa redno osveževat updejte), težava lahko rata če nimaš RAIDa oz varnostnih kopij.

Ampak to je cena, če je zadeva čim cenejša.

Denar ni vse, pomaga pa :)

Jst mislm da sam streznik kot strojna oprema ne bo problem, prej bo linija preobremenjena kot streznik 100%. Od 250-500 WP gor kamot, odvisno kok prometa ti bojo uzel na liniji + dvomim da bo v soli linija vedno 30/30 sigurno tud kej pade ko je obremenjeno. Priporocam da ne nalagas nekih velikih slik ali filmckov pa ne bi smel met nobenih problemov.

OBVEZNO !
Za vsak WP naredi svoj FTP in MySQL user za dostop, da ne bos mel prevec sranja ko bo kak bot zasel na tvoj FTP in ti v vse index.html /.php datoteke dodal neko JS kodo ki bo google vse veselo opozarjal da je tvoja stran nevarna.

ok moj predlog je, da namestiš svojo priljubljeno distribucijo linux-a. V mojem primeru je to debian in ga tudi toplo priporočam. Potem se odločiš kaj vse potrebuješ za server torej v tvojem primeru je to Apache2 + php5 + mysql. Nato nastaviš še firewall (iptables). Za FTP priporočam proftpd z virtualnimi userji (userji se pišejo v mysql)
Ter narediš backup scripto, v kateri poveš, da ti vse vitalne podatke prekopirajo na en drug strežnik ....

Za namestitev strežnika: link

Za namestitev FTP strežnika z podporo virtualnih uporabnikov: link

Za ureditev backupov: link

Za ureditev požarnega zidu si pogooglaj malo iptables: link

Upam, da sem ti vsaj malo pomagal ...

2

Uporabi kakšno brezplačno nadzorno ploščo, o njih je že bilo nekaj govora, meni na misel pride webmin ..

Drugače pa mislim da bo server dovolj močan za kar nekaj wordpressov, linija pa tudi ne bo problem, vsaj ob normalni uporabi ne.

Hvala vsem za info. V bistvu bi rabo samo nek "User guide" kak postavit vse in kaj vse - bom probal po predlogu Frajder-a. Najbolj me pa skrbi linija, server je dovol zmogljiv. Sicer gor nebi mel več kot 20 WordPress-ovih strani, za kar bi pa bilo vrjetno dovolj a ne?

Strežnikove konfiguracije so slednje:

2x Intel Xeon Dual Core 5160 3,0 GHz / 4 Mb predpomnilnika (64bit, Intel VT-x ...)
4 GB RAM PC2-5300F (4x1 GB) - max 16 GB
DVD-ROM pogon
1x 80 GB SATA 7,2k NON-Hotswap (max 2x SATA)
2x NIC, iLo konzola, USB, VGA, PS/2
1x 650W napajalnik

Ampak bom v bistvu si gor naredil en VPS z recimo 600 ali več MHz 1 GB rama in 30 GB spomina. Sicer sma z kolegom dokupla še en disk, 500Gb, a mislite da bi blo pametno gor delat backupe iz drugega diska? Drugače sem nameraval vsak teden ta backup skopirat na svoj računalnik.

Če boš delu z virtualizacijo priporočam, da naložiš XEN

Sam bi naložil debian in potem po kakšnem how-tuju (jih imaš polno, išči čimbolj ažurne) naložil apache, php, ssh, ftp, in obvezno webmin. Webmin ti bo pomagal pri začetni konfiguraciji in spoznavanju z strežnikom in ga toplo priporočam.

sicer nisem ravno ljubitelj webmina, če pa ga že res potrebuješ pa le tega dobro zaščiti tako, da ne bo mogel vsak dostopat do njega ...

1

Se strinjam s Frajder-jem, nisem ravno navdušen nad Webminom sploh zaradi varnosti.

1